Chów i hodowla zwierząt na targach EuroTier 2016

Tegoroczne edycja targów EuroTier 2016 zgromadziła pokaźną liczbę pasjonatów chowu i hodowli zwierząt. Ponad 163 tysięcy zwiedzających, w tym większości rolników, miało okazję zapoznać się z nowościami w tych dziedzinach. Od 15 do 18 listopada na terenie wystawowym w Hanowerze, w Niemczach, ponad 2629 wystawców z 58 krajów prezentowało, tak pokaźnej liczbie zwiedzających, światową ofertę innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Niemal 60 proc. wystawców promujących swoje osiągniecia, na terenie 18 hal targowych, pochodziła spoza Niemiec. Większość przyjechała z Holandii, Belgii, Francji, Włoch, Danii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Austrii i z Polski. Około 180 wystawców przyjechało z Chin. Bogata oferta sektora handlu i usług, genetyki oraz najnowsze trendy w hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu, a także oferta dla akwakultury, hodowli owiec, kóz i emerytowanych koni – to wizytówki tych targów. Jak podają organizatorzy największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się stoiska dla produkcji bydła i trzody chlewnej. Również imprezy towarzyszące dla specjalistów:

TopTierTreff - prezentacja najlepszej genetyki niemieckich i międzynarodowych ras bydła mlecznego i mięsnego,

„World Poultry Show” miejsce spotkań dla branży drobiarskiej, to integralna część targów EUROTIER,

kongres BPT - Niemieckiego Związku Praktykujących Weterynarzy i targi weterynaryjne

cieszyły się ogromny zainteresowaniem zwiedzających,  jak również wystawców.  

Nagrody za innowacyjność - Innovation Award EuroTier 2016  - przyznawała komisja ekspertów powołana przez DLG - Niemieckie Towarzystwo Rolnicze. Spośród 251 innowacyjnych produktów, komisja przyznała 4 złote i 21 srebrnych medali. Złotym medalem m.in. nagrodzono aplikacja PiggyCheck zaprezentowaną przez firmę Meier-Brakenberg GmbH & Co. KG z Niemiec. Oprogramowanie to wykorzystuje aparat 3D do zdalnego ustalania masy i rozmiarów tuczników bez potrzeby wyciągania ich poza kojec. Następnie zaraz po wykonaniu zdjęcia, na ekranie urządzenia wyświetlana jest masa ciała tucznika. W czasie tej edycji targów przedstawiono również nowoczesne rozwiązania z zakresu oprogramowania i wykorzystania aplikacji mobilnych, które wykorzystują cyfrowy zapis obrazu do ogólnej analizy stada. Jedną z atrakcji hanowerskich targów była m.in. wytwórnia pasz zabudowana na kontenerach, gotowa do produkcji paszy dla drobiu lub trzody oraz rozdrabniacze/młyny dyskowe Multicracker, dzięki którym zmielenie surowca pozwoli zaoszczędzić nawet 80% energii. Wśród ofert skierowanych dla producentów świń można było zapoznać się z jednorodnymi mieszankami paszowymi i procesem dystrybucji pasz, dostosowanym do żywienia wielofazowego. Oprócz urządzeń wykorzystywanych w produkcji trzody chlewnej na targach prezentowały się firmy oferujące materiał genetyczny.

Podczas tegorocznej edycji targów na ringu oraz na specjalnie przygotowanych stanowiskach prezentowano bydło mięsne, bydło mleczne oraz małe przeżuwacze. Niestety z powodu ASF i ptasiej grypy nie było wystawy drobiu i trzody chlewnej.

Na targach EuroTier w Hanowerze swoje stoisko miała również Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego na którym przedstawiciele Izby promowali potencjał województwa łódzkiego, a także miejsca, które warto odwiedzić na naszym terenie. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników, którzy mogli uzyskać porady i informacje od naszych specjalistów, a także nawiązać współpracę z Izbą, jak również z rolnikami i przedsiębiorcami z województwa łódzkiego.  

Piotr Kociołek