Chrońmy wizerunek naszej żywności!

18 maja 2016 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych, Polska Izba Mleka, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka wystąpiły do Prezydenta RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałka Sejmu RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z tematyką konferencji zorganizowanej przez Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniu 5 maja br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15) zorganizował konferencję pt. „Zrównoważona koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Próba rozwiązania aktualnych problemów występujących w polskim rolnictwie”. Uczestnicy w/w konferencji dotyczącej diagnozy problemów polskiego rolnictwa oczekiwali propozycji konkretnych rozwiązań wskazanych problemów w związku z bardzo trudną sytuacją na rynkach rolnych, w tym rynku mleka i wieprzowiny. Do Sali Kolumnowej Sejmu RP przyjechało wielu rolników z całego kraju, mając nadzieję na uzyskanie informacji na temat propozycji rozwiązań legislacyjnych. Z zaskoczeniem i oburzeniem przyjęli natomiast tematy wystąpień na konferencji, np.: Skażenie ukryte w żywności, Ludobójstwo na talerzu, Siny płyn zwany mlekiem.

W efekcie konferencja sprowadziła się do przedstawienia nieprawdziwych informacji nt. rzekomej szkodliwości polskich produktów rolnych. Szkalowanie polskiej żywności, a co za tym idzie polskich rolników w naszej opinii jest niedopuszczalne, szczególnie, że Polska jest znaczącym eksporterem żywności – w 2015 r. wynosił on 23,6 mld euro – a sytuacja na rynkach rolnych jest obecnie bardzo trudna. Polskie produkty spożywcze - dzięki wiedzy i pracy rolnika, technologii i nowoczesnemu wyposażeniu zakładów przetwórstwa - zdobywają nowe rynki unijne i światowe. Polska żywność jest doceniana za swą jakość, walory smakowe, zdrowotne i ekologiczne - nasi rolnicy długo pracowali na taką opinię. Dlatego też, sygnatariusze w/w pisma wyrazili głęboki sprzeciw wobec takiego typu tematyce podejmowanej przez Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jeśli sami nie zadbamy o ochronę wizerunku naszej żywności, wręcz sami ją oczerniając, doprowadzimy do osłabienia polskiego rolnictwa i spadku strategiczności dla polskiej gospodarki, dla rozwoju Rzeczypospolitej.

Mając na uwadze powyższe, w imieniu polskich producentów rolnych, organizacje zwróciły się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Rządu RP.

(Źródło: KRIR)