Działania Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego - lipiec 2017

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie, wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne   i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej   wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje  z instytucjami sektora rolniczego. Zarząd IRWŁ poprał  działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, który  zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia nowej ustawy, który przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej – nowej dopłaty do cen wszystkich rodzajów paliw. W związku z tym, Zarząd KRIR zaproponował zwiększenie limitu z 86 litrów do 110 litrów, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

W dniu 11 lipca 2017r. otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi na wniosek zgłoszony przez Radę Powiatową IRWŁ w Opocznie w sprawie umożliwienia producentom rolnym ubezpieczonym w ZUS-ie skorzystania z programów na rozwój gospodarstwa. „W odniesieniu do postulatu, zgłoszonego przez Radę Powiatową IRWŁ w Opocznie , należy wskazać, że obecnie jest przeprowadzane badanie ewaluacyjne „Ocena rezultatów wdrażania Programu Rozwoju obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  w latach 2014-2016”. Wykonawcą badania jest IERi GŻ – PIB oraz Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB. Celem badania jest ocena skuteczności realizacji celów PROW 2014-2020, m.in. poprzez ocenę warunków przyznawania pomocy w ramach poszczególnych instrumentów, w tym „Restrukturyzacji małych gospodarstw”. Ewentualna potrzeba modyfikacji warunku  będzie analizowana po przeprowadzeniu ww. badania ewaluacyjnego”. Pełna odpowiedź na wniosek zamieszczona jest na stronie internetowej www.izbarolnicza.lodz.pl.

W dniu 19 lipca 2017r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował na ręce Hanny Zdanowskiej - Prezydent Łodzi pismo w którym informuje, że w dniach od 16 do 18 lutego 2018r. w Łodzi w nowej Hali EXPO przy  Al. Politechniki 4 oraz hali MOSIR przy ul. Skorupki 21 mają się odbyć XVIII Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu. Od 2011 roku Targi te odbywają się w Łodzi, zostały one przeniesione z Poznania. W ramach imprezy targowej odbywają się specjalistyczne targi technologii hodowli  i chowu zwierząt gospodarskich, dyskusje i prelekcje w ramach forum oraz ekspozycja maszyn i urządzeń. Bronisław Węglewski wyraża zaniepokojenie informacją, że organizacja targów w 2018 r. jest zagrożona ze względu na zbyt wygórowaną stawkę czynszu w stosunku do roku 2017 za wynajem hali MOSIR przy ul. Skorupki 21. Ze względu na centralne położenie miasta  Łodzi i bardzo dobre skomunikowanie targi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W targach bierze udział ok. 250 wystawców z kraju  i z zagranicy i są odwiedzane przez grupę ok. 40 tys. producentów rolnych. Są to największe tragi w Polsce poświęcone tematyce produkcji zwierzęcej. Od początku organizacji targów w Łodzi Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jest ich współorganizatorem. Organizacja tego typu targów to  prestiż  i  doskonała promocja miasta Łodzi i regionu. Wobec powyższego Prezes IRWŁ zwrócił się z prośbą do Pani Prezydent o racjonalne obniżenie stawki za wynajem hali MOSIR – (nieprzystosowanej do tego typu ekspozycji) ze względu  na trudną sytuację branży rolniczej. Prezes IRWŁ zaznaczył, że wyprowadzenie targów z Łodzi byłoby niepowetowaną stratą dla miasta,  rolników regionu łódzkiego oraz całej branży rolnej.

 

W dniu 21 lipca 2017r. Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski otrzymał do wiadomości informację z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, że pismo Prezesa Zarządu IRWŁ nr IRWŁ/R/2695/2017 z dnia 28.06.2017r. w sprawie przejazdów kolejowych na drogach wewnętrznych, które przechodzą przez tory linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory –Tczew zostało skierowane do Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą                           o dokonanie analizy przedmiotowego wystąpienia pod kątem rozwiązania zasygnalizowanych problemów.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektów:  

- rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady określającego zasady udostępniania na rynku produktów nawozowych z oznakowaniem CE i zmieniającego rozporządzenia (WE)                 nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009. Zarząd IRWŁ po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia dotyczącego ograniczenia kadmu w nawozach fosforowych zaopiniował negatywnie. Szkodliwość kadmu w glebach uprawnych jest problemem, który należy rozwiązać jednak wprowadzone regulacje powinny mieć silne uzasadnienie naukowe, a nie ekologiczne  i polityczne. Wzrost ceny oczyszczonego kwasu ekstrakcyjnego pociągnie za sobą znaczący wzrost ceny nawozów, który ostatecznie dotknie końcowych odbiorców czyli rolników.    

- rozporządzenia  w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.   

- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów kosztów związanych z realizacją przez Agencję Rynku Rolnego zadań pokrywanych ze środków funduszy promocji produktów rolno-spożywczych oraz sposobu i warunków przekazywania i rozliczania tych środków.

                                               

Posiedzenie Komisji Problemowych IRWŁ

 

W dniu 12 lipca 2017r. w  Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie odbyło się wspólne wyjazdowe posiedzenie Komisji  ds. Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Ochrony  Środowiska oraz Komisji ds. Reorientacji Zawodowej Rolników i Agroturystyki, Współpracy Zagranicznej i Promocji Produktów Rolnych. Członkowie komisji zapoznali się                               z działalnością  Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie, poznali wyniki doświadczeń PDO, które dają rolnikom możliwość udanego wyboru odmian najlepiej dostosowanych do lokalnych warunków  gospodarowania, a także mieli okazję zwiedzanie poletek doświadczalnych.

 

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

 

W omawianym okresie odbyły się posiedzenie Rad Powiatowych IRWŁ ( w dniu 3.07.2017r. w Andrespolu oraz Sieradzu, w dniu 5 lipca 2017r. w Zgierzu, w dniu 11.07.2017r.                         w Wieluniu  w dniu 12.07.2017r. w Bełchatowie). Członkowie komisji omówili bieżącą sytuację w rolnictwie. Przedstawiciele instytucji sektora rolnego przedstawili informacje m.in. na temat:

- działań realizowanych przez ARiMR;

- ubezpieczeń upraw rolnych;

- ubezpieczeń rolników;

- zasad  zawierania umów na dzierżawy obwodów łowieckich;

 

Konferencje/ targi/ spotkania

W dniu 2 lipca 2017r. w Buczku k. Brzezin odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Żywności Wysokiej Jakości podczas którego wybrano 7 –osobową Grupę Roboczą ds. organizacji Klastra. Do Grupy Roboczej z ramienia IRWŁ został wybrany – Jerzy Kuzański Dyrektor Biura.

Uroczyste podsumowanie piętnastej edycji konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne – 2017 na terenie województwa łódzkiego  nastąpiło 4 lipca 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie (gm. Ksawerów), gdzie dzięki gościnności dyrekcji szkoły odbyła się konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017. Głównymi organizatorami byli: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą                                w Bratoszewicach. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi- główny sponsor konferencji, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Łódzki Oddział Regionalny ARiMR, Oddział Terenowy ARR w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Metropolita Łódzki, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi i Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Patronat nad konferencją objęli Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau i Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. I miejsce w konkursie zajęli Agnieszka i Leszek Pietrzakowie z gminy Białej Rawskiej, II miejsce Małgorzata Przybysz z gminy Góra Św. Małgorzaty, III miejsce Michał Ulanowski z gminy Łask. Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów konkursu, członków Wojewódzkiej Komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie indywidualnym. W imieniu IRWŁ Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura wręczył nagrodę dla Pana Michała Ulanowskiego – najmłodszego uczestnika konkursu.

W dniu 20 lipca 2017r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi przy ul. Północnej 27/29 spotkała się Grupa Robocza Klastra Producentów Żywności Wysokiej Jakości. Głównym celem jaki stawia sobie Klaster na rozpoczęcie działalności to pozyskanie środków w ramach dostępnych projektów na promocje gospodarczą regionu. Zarówno w Strategii  Rozwoju Województwa Łódzkiego, jak i w Strategii Innowacji „LORIS” zostało zapisane, że „rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy znalazł się wśród 5 działów gospodarki regionu łódzkiego”. Klaster to szansa dla małych producentów rolnych. Rolą Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego jest  pozyskanie tych producentów do Klastra natomiast rola producentów to przystąpienie do Klastra i dobrowolne poddanie się pewnym wymogom jakościowym.

 

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ na wniosek gmin uczestniczyli w pracach komisji szacujących szkody powstałe w gospodarstwach rolnych na skutek działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.   

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  35  porad. 

 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl