Dzień Kobiet w Teatrze Wielkim

6 marca 2016 roku do Teatru Wielkiego na zaproszenie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” i m.in. Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przybyły kobiety z całego województwa łódzkiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet – 8 marca, panie miały okazję obejrzeć balet w dwóch aktach Wasilija Miedwiediewa do muzyki Piotra Czajkowskiego - Oniegin.

Wybrały  się  kobiety
do  Łodzi  na  balet(y)
by  świętować Dzień Kobiet
bez  facetów  (niestety!).

Z Radomska i okolic.
Mkną w dal autokarem,
jednak przez całą drogę
mężów nie brak im wcale.

Z TUW-u i z ODR-u
-wzięły się ich korzenie -
z Izby Rolniczej, z banków,
innych już nie wymienię.

W bruderszaftach królują
i pigwy, i cytryny,
jednak i coś  czystego
przemyciły  dziewczyny.

W teatrze – to wiadomo -
kultura pierwsza klasa;
gustowne toalety
i buty na obcasach.

Były głodne troszeczkę
więc wstąpiły do baru -
tu długaśna kolejka
nie odstrasza ich wcale…

Teraz powrót do domu
i znów pełna kultura.
No co ?  Za rok powtórka ?
A może nie chce któraś ?

Z. Klimczak, Radomsko, 6 marca 2016

Balet w dwóch aktach

Temat Eugeniusza Oniegina pojawia się w Teatrze Wielkim po raz trzeci, ale po raz pierwszy w spektaklu baletowym. Romantyczny poemat Aleksandra Puszkina i niezwykle ekspresyjna muzyka Piotra Czajkowskiego (nie z opery Eugeniusz Oniegin) stały się inspiracją dla wybitnego choreografa rosyjskiego Vasily’ego Medvedeva do stworzenia wielkiego widowiska baletowego. Oniegin, bo taki jest tytuł baletu, prezentowany już m.in. w Bratysławie i Pradze spotkał się z gorącym przyjęciem krytyki i aplauzem publiczności. Niezwykle efektowne sceny zbiorowe, pełne intymności duety, a przede wszystkim wyraziste postacie scharakteryzowane plastycznym ruchem i zróżnicowaną choreografią, tworzą spektakl magiczny i niepokojący, piękny i poruszający; i tak dramatyczny jak dramatyczna jest symfonika Czajkowskiego.