DZIEŃ SOŁTYSA W GMINIE BŁASZKI

Z inicjatywy Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradz w dniu 13 marca 2017 roku w Hodowli Roślin Kalinowa odbyło się spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni Sołtysi z gminy Błaszki oraz zaproszeni goście: Pan Stanisław Stefański – Dyrektor Banku BGŻ w Sieradzu, Pan Sławomir Przybyłek – Prezes Zarządu HR Kalinowa, Pan Jacek Hillebrand – Kierownik ARiMR w Sieradzu oraz pracownicy ARiMR w Sieradzu: Pan Adam Płachta i Pan Dominik Świątek. Spotkanie otworzył Pan Jan Kołodziejczyk – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu – witając zaproszonych gości, w szczególności zaproszonych Sołtysów. Z rąk Pana Jana Kołodziejczyka wszyscy Sołtysi odebrali listy gratulacyjne z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności, sukcesów i satysfakcji w pracy na rzecz swojego środowiska, współpracy pełnej wzajemnego zrozumienia zarówno z mieszkańcami jak i z samorządem rolniczym, oraz dużo optymizmu, zdrowia i radości.

Rola osób sprawujących tą niezwykle ważną i wpisaną w naszą tradycję funkcję jest ogromne, a ich działania mają wielkie znaczenie dla rozwoju sołectw i jednocześnie ich mieszkańców. Oprócz dbałości o poprawę infrastruktury w sołectwie, sołtysi inicjują różne działania, które integrują mieszkańców. Dbają też o mienie sołeckie i gminne. Trzeba też mieć świadomość, że sołtys jest bardzo skrupulatnie i wyjątkowo surowo oceniany przez mieszkańców, z którymi ma najczęstszy i bezpośredni kontakt. To funkcja wysokiego zaufania publicznego, którego nie można zawieść.

Posiedzenie miało również charakter informacyjny. Pan Jacek Hillebrand opowiedział o zmianach w dopłatach bezpośrednich za 2017 rok. Największym zainteresowaniem był temat „Restrukturyzacji małych gospodarstw”, który przybliżył zebranym gościom Pan Dominik Świątek. Pan Sławomir Przybyłek opowiedział o przygotowaniach do XXIV Krajowych Dniach Ziemniakach zachęcając sołtysów do brania czynnego udziału w organizacji przedsięwzięcia.

Spotkanie było okazją dla sołtysów nie tylko do świętowania, ale również do podzielenia się swoimi doświadczeniami, rozmów na temat problemów gminy i sposobów na ich rozwiązania. Efektem rozmów były ciekawe pomysły i inicjatywy, które przy współpracy wszystkich sołectw pozytywnie wpłyną na poprawę życia mieszkańców gminy Błaszki.

Daniel Mucha

Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi rady powiatowej