DZIEŃ SOŁTYSA W GMINIE BŁASZKI

Jak co roku z inicjatywy Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradz w dniu 15 marca 2018 roku w zabytkowym dworku w Kalinowej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni Sołtysi z gminy Błaszki oraz zaproszeni goście: Pan Adam Nowak – Prezes Zarządu Województwa Łódzkiego Młodzieży Wiejskiej w Łodzi, Pan Jerzy Wróbel – delegat do Walnego Zgromadzenia IRWŁ, Pan Jacek Hillebrand – Kierownik ARiMR w Sieradzu oraz Pan Adam Płachta – pracownik BP ARiMR w Sieradzu. Spotkanie otworzył Pan Jan Kołodziejczyk – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu – witając zaproszonych gości, w szczególności zaproszonych Sołtysów. Z rąk Pana Jana Kołodziejczyka wszyscy Sołtysi odebrali listy gratulacyjne z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności, sukcesów i satysfakcji w pracy na rzecz swojego środowiska, współpracy pełnej wzajemnego zrozumienia zarówno z mieszkańcami jak i z samorządem rolniczym, oraz dużo optymizmu, zdrowia i radości. Rola osób sprawujących tą niezwykle ważną i wpisaną w naszą tradycję funkcję jest ogromne, a ich działania mają wielkie znaczenie dla rozwoju sołectw i jednocześnie ich mieszkańców. Oprócz dbałości o poprawę infrastruktury w sołectwie, sołtysi inicjują różne działania, które integrują mieszkańców. Dbają też o mienie sołeckie i gminne. Trzeba też mieć świadomość, że sołtys jest bardzo skrupulatnie i wyjątkowo surowo oceniany przez mieszkańców, z którymi ma najczęstszy i bezpośredni kontakt. To funkcja wysokiego zaufania publicznego, którego nie można zawieść.

Posiedzenie miało również charakter informacyjny. Pan Jacek Hillebrand opowiedział o zmianach w dopłatach bezpośrednich za 2018 rok. Pan Adam Płachta przeprowadził szkolenie w tym zakresie, które było bardzo owocne dzięki możliwości pokazania działania programu eWniosekPlus na prawdziwych wnioskach. Pan Adam Nowak opowiedział o działalności Związku Młodzieży Wiejskiej Województwa Łódzkiego. Jest to wielopokoleniowa tradycja wywodząca się z tradycji ruchu ludowego Najważniejsze działania Związku to obszar edukacji, przedsiębiorczości i rolnictwa. Swoje działania chcą skierować do młodzieży wiejskiej, która jest bardzo uzdolniona i ma ciekawe pomysły, a tak często jest zapomniana i nie ma możliwości rozwoju. Związek organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, pomaga w znalezieniu pracy. Organizują kolonie dla dzieci, pikniki rodzinne oraz konkursy, olimpiady i festiwale. Związek stawia na młodych rolników, którzy są przyszłością naszej gospodarki rolnej. Wystąpienie cieszyło się zainteresowaniem ze strony sołtysów, którzy wyrazili chęć dalszej współpracy.

Spotkanie było okazją dla sołtysów nie tylko do świętowania, ale również do podzielenia się swoimi doświadczeniami, rozmów na temat problemów gminy i sposobów na ich rozwiązania. Efektem rozmów były ciekawe pomysły i inicjatywy, które przy współpracy wszystkich sołectw pozytywnie wpłyną na poprawę życia mieszkańców gminy Błaszki.

Daniel Mucha

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej IRWŁ