Elektroniczne zgłaszanie start suszowych – w tym roku

W związku z pismem KRIR w sprawie zmiany zasad powoływania komisji szacujących szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – resort rolnictwa poinformował, że  proponowane rozwiązanie zostanie rozważona przy najbliższej nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednocześnie poinformowano nas, że aktualnie trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę.

Jeśli system zacznie działać nie będzie potrzeby powołania przez wojewodów komisji i szacowania szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy. Pierwsze wnioski o oszacowanie strat rolnicy będą mogli zgłaszać (elektronicznie) po 1 czerwca br. w uprawach, dla których KBW wykaże straty spowodowane przez suszę na danym terenie.

Wprowadzenie aplikacji mobilnej pozwalającej producentom rolnym wnioskowanie o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę usprawnieni proces szacowania szkód powstałych w wyniku suszy i umożliwi weryfikację zgłoszeń z zasięgiem KBW i ustalonym poziomemu strat w plonach.

(Źródło: KRIR)