Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  za miesiąc października 2017 r.

Część merytoryczna

Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2018 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2018 rok ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18.10.2017r. wynosi  52,49 zł za 1q. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie.

W dniu 2 października 2017r.Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony przez Bronisława Węglewskiego - Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego podczas IX Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwiększenia puli środków na działanie „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”  w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, (w naborze przeprowadzonym w terminie 31 października - 29 listopada 2016 r.). Z uzyskanych informacji z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że z dotychczas przewidzianej puli środków mogło skorzystać 564 beneficjentów, a w wyniku pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku pomoc otrzyma 1460 beneficjentów. Czyli środki zostaną przyznane wszystkim kwalifikującym się do wsparcia operacji rolnikom, którzy w terminie złożyli prawidłowo sporządzone wnioski.

Wskutek  niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jakie nawiedziły województwo łódzkie    a   w szczególności powiat łódzki-wschodni i łęczycki  Prezes IRWŁ – Bronisław  Węglewski w dniu 9 października 2017 r. popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ ponownie zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o  pomoc poszkodowanym rolnikom wskutek gradobicia jakie miało miejsce w czerwcu 2017r. 

W dniu  17 października 2017 Prezes Zarządu IRWŁ- Bronisław Węglewski  popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy przesłał do Prezesa KRIR w celu  rozpatrzenia i  dalszej realizacji.

1.Urządzenia do pomiaru działek są nieprecyzyjne, tymi samymi urządzeniami przy wyznaczaniu PEG działki ewidencyjnej nie dolicza się tolerancji pomiaru a przy kontroli obszarowej tolerancję się dolicza.

2.Do mechanizmu WPR „ Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców i warzyw” włączyć także kapustę. 

3.Uprościć  przepisy dotyczące uboju na własny użytek. Pozwolić rolnikowi dokonać uboju  a nie nakazywać aby tę czynność wykonywała tylko  osoba posiadająca stosowne uprawnienia. Praktyka wykazuje, że nie w każdej gminie jest ubojnia  a przewożenie jednej sztuki jest  nie ekonomiczne i stanowi duże utrudnienie.

4.Uprościć kontrole na imprezach lokalnych  (dożynki, pikniki, festyny itp.), które  obecnie utrudniają podtrzymywanie polskiej kultury kulinarnej.  Chodzi o kontrole (sanepidu i urzędu skarbowego), które są zbyt restrykcyjne. Pobieranie symbolicznych opłat za kromkę chleba ze smalcem, zorganizowanie loterii fantowej czy też poczęstunek własnymi wypiekami wymaga spełnienia i uzyskania odp. zezwoleń   oraz  dodatkowych opłat. Nie spełnienie wymogów   skutkuje poniesieniem  wysokich   kar. Zniechęca to lokalne organizacje oraz społeczników do podejmowania jakichkolwiek akcji na rzecz  lokalnych mieszkańców.

 

W związku z propozycją Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z dnia 8 czerwca 2017r.  o uwzględnienie  tematu programu "Rekultywacja gleb zakwaszonych poprzez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego" przy opracowaniu planu pracy komisji rolnictwa na II półrocze 2017 r. z sekretariatu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęło pismo od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przygotowania informacji na temat programu "Rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego". Temat ten był uwzględniony podczas posiedzenia komisji w dniu 26 października 2017 r.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wielokrotnie wnioskował o objęcie programem wapnowania województwo łódzkie  m.in. w piśmie do Pani Premier - Beaty Szydło.                                                                     

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski został powołany przez Wojewodę Łódzkiego do Zespołu ds. analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich  w województwie łódzkim.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów: 

-  ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, - rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2018, - rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody,

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.  Zarząd IRWŁ wielokrotnie występował z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu zmianę zasady określenia stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz aby wysokość stawek była znana w dniu składania wniosku i rolnik otrzymywał zwrot w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a wysokość stawek dopłat do materiału siewnego były co roku wyższe a nie niższe, jak to miało miejsce w 2016r., gdzie stawki były niże  w 2015 roku.

- rozporządzenia MRiRW w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji dotyczącej materiału siewnego oraz zakresu i terminów składania informacji dotyczących obrotu materiałem siewnym,

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2018 r. Zarząd IRWŁ wnioskował , aby akcyza za paliwo była zwracana w 100% jak to ma miejsce np. w Niemczech. Ponadto należy zwiększyć limit za 1 hektar, gdyż rolnicy otrzymują tylko zwrot za 86 litrów a w rzeczywistości zużywają więcej. Dodatkowo limit powinien być zróżnicowany w zależności od prowadzonej produkcji, gdyż więcej paliwa niż wskazuje limit zużywa się przy prowadzeniu produkcji zwierzęcej. 

 

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

 

W omawianym okresie odbyło się 12 posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 6.10 .2017r. w Łęczycy, w dniu 17.10.2017r. w Zduńskiej Woli, w dniu 18.10.2017r. w Pajęcznie, w dniu 19.10.2017r. w Wieruszowie, w dniu 20.10.2017r. w Bełchatowie, w dniu 23.10.2017r. w Łowiczu, w dniu 24.10.2017r. w Wieluniu, w dniu 25.10.2017r. w Tomaszowie Mazowieckim, w dniu 27.10.2017r. w Rawie Mazowieckiej,  w dniu 27.10.2017r. (wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ powiatu zgierskiego  i poddębickiego do Łęczycy  na „Szkolenia dla liderów obszarów wiejskich” organizowanych przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast w dniu 30.10.2017r. odbyło się  posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ  w Opocznie.  Członkowie podczas posiedzeń omówili bieżącą sytuację w rolnictwie  a zaproszeni przedstawiciele instytucji sektora rolnego przestawili informację z zakresu m.in.:  zadań realizowanych przez PIORiN, obowiązkowych ubezpieczeń rolnych,  integrowanej ochrony, 

Współpraca z KSOW

W dniach 13-15 października 2017r. w Krynicy Zdrój  odbyło się „ Szkolenie - Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa łódzkiego”. W szkoleniu uczestniczyło  45 kobiet zamieszkujące obszary wiejskie. Szkolenie organizowane zostało   przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej   w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem szkolenia była aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu kobiet oraz młodzieży poprzez tworzenie przez nich przedsiębiorstw zgodnie z Działaniem 11 tj. Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie. Przeszkolenie grupy kobiet z terenów wiejskich z zakresu rozwoju przedsiębiorczości, otwierania własnych firm pozwoliło na zrealizowanie Priorytetu 6, tj. Wspieranie włączenia społecznego, ograniczenie ubóstwa i rozwój gospodarczy na obszarach wiejskich. Niewątpliwie największym zainteresowaniem wśród uczestniczek cieszyły się warsztaty florystyczne. Panie przekonały się , że przy odrobinie zaangażowania można rozwinąć  swoje zdolności , umiejętności  artystyczne.

W dniu 16 października 2017r. odbyło się pierwsze z zaplonowanych czterech szkoleń pt. „Szkolenia dla liderów obszarów wiejskich” organizowanych przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkolenie odbyło się w Hotelu - Restauracja Dworek, ul. Piłsudskiego 24, w Skierniewicach. Uczestnikami szkolenia byli: wójtowie gmin, radni, sołtysi, członkowie -Lokalnych Grup Działania, Kół Gospodyń Wiejskich, Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz rolnicy z powiatów: skierniewickiego, łowickiego, rawskiego oraz brzezińskiego. W szkoleniu uczestniczyli również Dariusz Klimczak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego oraz Włodzimierz Wojtaszek – Zastępca Dyrektora Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Radosław Mikuła - Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Szkolenie otworzył Jerzy Kuzański Dyrektor Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego witając zaproszonych gości oraz uczestników szkolenia. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z doświadczeniami w realizacji projektów przez Lokalną Grupę Działania „Dolina Rawki”, nowinkami w ubezpieczeniach rolniczych, działaniami PROW na lata 2014-2020, podstawami Integrowanej ochrony roślin, dostępnymi środkami z Urzędu Marszałkowskiego oraz ich pozyskiwaniem na rozwój obszarów wiejskich. Każdy z uczestników mógł wybrać coś dla siebie i dla swojego regionu. Szkolenie zakończyło się dyskusją oraz rozdaniem Certyfikatów potwierdzających udział w szkoleniu.

Natomiast 2 z planowanych szkoleń odbyło się w dniu 27 października 2017r. w Łęczycy w  Restauracji  u Kargula, ul. Ozorkowskie Przedmieście 8. Następne 2 szkolenia odbędą się w dniu 6.11 2017r. w Kompleksie Hotelowo - Restauracyjny Gościniec Zielony, ul. Zdrowie 43, Włodzimierzów w powiecie piotrkowskim , w dniu 8.11.2017r. w sali Bankietowej we Dwoje, Buczek, ul. Główna 13.

Konferencje/ targi/ spotkania/

W dniach od 9 do 15 października 2017r. z ramienia IRWŁ Dyrektor Biura IRWŁ – Jerzy Kuzański oraz Sylwia Skulimowska specjalista ds. projektów, pozyskiwania środków  pomocowych uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Portugali w celu wymiany wiedzy z zakresu klęsk żywiołowych ze szczególnym uwzględnieniem suszy”.  Organizatorem wyjazdu była Krajowa Rada Izb Rolniczych, operacja  współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej  w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyjazd pozwolił na zrozumienie  aspektów dotyczących rolnictwa portugalskiego, zapoznanie się ze sposobami radzenia sobie rolników portugalskich, władz lokalnych, samorządowych i organów władzy państwowej w sytuacji zagrożenia suszą, jak również systemami ubezpieczeń gospodarstw rolników od klęsk żywiołowych oraz dał możliwość na wprowadzenie innowacji  w zarządzaniu ryzykiem w naszym rolnictwie.

 

W dniu 20 października 2017r. przedstawiciele Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego (Dyrektor Biura IRWŁ – Jerzy Kuzański, Włodzimierz Jaworski – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie) uczestniczyli w Gali Finałowej II Powiatowego Konkursu LEW KUTNOWSKI organizowanego przez Zarząd Powiatu, który miał na celu wyłonienie najlepszego Rolnika i Firmy Rolniczej na terenie powiatu kutnowskiego.  LEW KUTNOWSKI to konkurs, który daje możliwość uhonorowania nowoczesnego rolnictwa oraz tych osób, które dzięki pomysłowości i wytrwałości w dążeniu do celu rozwijają swoje gospodarstwa i firmy, dbają o środowisko, kreują przy tym pozytywny wizerunek wsi  i podnoszą jakość rolnictwa w powiecie kutnowskim. Celem konkursu była promocja rozwoju gospodarstw rolnych i firm z terenu powiatu, osiągnięć zawodowych   i społecznych rolników i przedstawicieli firm, przedsięwzięć innowacyjnych i ekoinnowacji służących ochronie środowiska i opartych na wykorzystaniu lokalnego potencjału. Do konkursu zgłosiło się 5 firm i 13 gospodarstw rolnych. Zwycięzcami II Powiatowego Konkursu LEW KUTNOWSKI zostali:
- w kategorii ROLNIK: KAROLINA I CEZARY KOWALSCY, gm. Żychlin,
- w kategorii FIRMA : AGRO-FACTORY II Ilona i Robert Denarscy, gm. Kutno.

wyróżnienia otrzymali :
- w kategorii ROLNIK: DOMINIKA I MARIUSZ KUCIAPSCY, gm. Kutno,
- w kategorii FIRMA : P.H. AGROMA S.A., gm. Kutno.

Delegaci IRWŁ wzięli udział w uroczystej konferencji z okazji Jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych” TUW, która odbyła się 24 października na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W dniu 30 października 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie Przewodniczący – Józef Stępień wraz z Delegatem Rady Powiatowej IRWŁ w Wieluniu uczestniczyli w konferencji pn. „Nadwarciański Chrzan Marką Łódzkiego”.  Podczas konferencji m.in. omówione  zostały walory zdrowotne i kulinarne chrzanu , zastosowanie chrzanu w przemyśle rolno-spożywczym oraz  ochrona plantacji chrzanu przed chorobami  i szkodnikami.

 

Inne

 

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych   dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  45  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl