Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc listopad 2017 r.

Część merytoryczna. Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Również wydaje opinie na wniosek gmin w sprawie stawki ceny żyta do ustalenia podatku rolnego na 2018 rok. Cena skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2018 rok ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18.10.2017r. wynosi  52,49 zł za 1q. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie.

W dniu 6 listopada 2017r. w  imieniu Zarządu IRWŁ -  Bronisław Węglewski Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z licznymi sygnałami od rolników, szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego), z prośbą o podjęcie działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku ziemniaka spowodowaną bardzo niską ceną. Obecna sytuacja na rynku zbytu ziemniaka budzi duży niepokój wśród producentów rolnych. Spowodowane to jest nadmierną podażą tego towaru. Wielu rolników nie ma możliwości przechowywać ziemniaków albo nie mają już miejsca  ich przechowywać, co zmusza ich do sprzedaży ziemniaka za bardzo niską cenę. Niekorzystne warunki atmosferyczne, sprawiły, że duża grupa rolników do dnia dzisiejszego nie jest w stanie wjechać w pole w celu dokonania zbioru. W związku z tym proszę o zorganizowania spotkania roboczego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie. 

W dniu 7 listopada 2017 r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ –Bronisław Węglewski , popierając wniosek zgłoszony przez członków Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łódzkiego-Wschodniego i Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy wystosował pismo do Wojewody Łódzkiego  o podjęcie inicjatywy mającej  na celu uruchomienie działań pomocowych jak w uchwale RM/129/2017 dla rolników z powiatu łódzkiego-wschodniego, łęczyckiego  poszkodowanych w wyniku gradobicia w czerwcu 2017r.  Rolnicy z powiatu łódzkiego-wschodniego i łęczyckiego, którzy ucierpieli wskutek gradobicia  w czerwcu 2017r. nie otrzymali pomocy finansowej . Natomiast rolnicy z innych województw, których gospodarstwa ucierpiały wskutek późniejszych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych otrzymali pomoc finansową.  Producenci rolni czują się pokrzywdzeni. 

W dniu 7 listopada 2017r. w  imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski wystosował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o rozpatrzenie i dalszą realizację wniosków zgłoszonych przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej.

Znowelizować ustawę o ustroju rolnym odnośnie odprowadzanego 2% podatku od nabycia gruntu do Urzędu Skarbowego ponieważ powyżej 13 ha do 300 ha nie ma tego podatku. Nawet przy zakupie gruntu poniżej 1 ha , jeśli rolnik ma  nawet 13 ha to też płaci się ten podatek.

Podjęcie działań aby składki pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie były odprowadzane do KRUS-u. W rolnictwie pracuje wiele osób, których  składki trafiają do ZUS-u zamiast do KRUS.

W dniu 9 listopada 2017r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, popierając wniosek zgłoszony przez członków Rady Powiatowej IRWŁ  w  Opocznie wystosował pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR w sprawie rozpatrzenie i dalszą realizację wniosków dotyczących: wydłużenia terminu stosowania nawozów naturalnych ze względu na częste wystąpienie niekorzystnych warunków atmosferycznych (liczne podtopienia), które uniemożliwiają rolnikom wjazd na pole. 

W dniu  14 listopada 2017r. w imieniu Zarządu IRWŁ  zostały przesłane do Zespołu ds. analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich w województwie  łódzkim wnioski dotyczące analizy szans i zagrożeń oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich w województwie  łódzkim.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów: 

- ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych ustaw,

- ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin, 

- ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych  oraz niektórych innych ustaw,

- ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego,

- rozporządzenia MRiRW w sprawie wprowadzenia programu wczesnego wykrywania występowania zakażeń wirusem klasycznego pomoru świń na lata 2018-2020,

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyło się 3 posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 3.11 .2017r. w Andrespolu, w dniu 18.11.2017r. w Brzezinach, w dniu 28.11.2017r. w Wieruszowie)  Członkowie podczas posiedzeń omówili bieżącą sytuację w rolnictwie a zaproszeni przedstawiciele instytucji sektora rolnego przestawili informację z zakresu m.in.:  zadań realizowanych przez PIORiN, obowiązkowych ubezpieczeń rolnych,  integrowanej ochrony, działań realizowanych przez ARiMR. 

Współpraca z KSOW

W dniu 6.11 2017r. w Kompleksie Hotelowo - Restauracyjny Gościniec Zielony, ul. Zdrowie 43, Włodzimierzów w powiecie piotrkowskim oraz  w dniu 8.11.2017r. w sali Bankietowej we Dwoje, Buczek, ul. Główna 13 odbyły się „Szkolenia dla liderów obszarów wiejskich” organizowanych przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego, operacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczy wysoka frekwencja. Informacje zdobyte na szkoleniu przez liderów z obszarów wiejskich będą stanowić punkt wyjścia do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie oraz będą bodźcem dla rolników i mieszkańców wsi do realizowania wspólnych inwestycji na obszarach wiejskich.

Konferencje/ targi/ spotkania/

 

W dniach 16-19 listopada 2017 roku delegaci Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz rolnicy z terenu województwa łódzkiego, brali udział w wyjeździe studyjno-szkoleniowym  do Karpacza. Uczestników wyjazdu powitał Bronisław Węglewski– Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, który wraz z Jerzym Kuzańskim – Dyrektorem IRWŁ przedstawił informację dotyczącą bieżącej działalności Izby, a także podzielił się refleksjami dotyczącymi udziału w pracach komisji ekspertów przy UE, podkreślając fakt ciągłości finansowania rolnictwa po roku 2020. W czasie panelu wykładowego można się było zapoznać się z informacjami na temat stanu realizacji PROW 2014 – 2020. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład związany z ekologią i z jej perspektywami rozwoju, również na terenie województwa łódzkiego. Przedstawiono wiedzę z zakresu klęsk żywiołowych ze szczególnym uwzględnieniem suszy.  W trakcie szkolenia dla pracowników biur powiatowych omówiono sprawy organizacyjne, merytoryczne i finansowe biur. Instytucje sponsorujące szkolenie i współpracujące z Izbą Rolniczą Województwa Łódzkiego przedstawiły rolnikom swoją ofertę: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” , Przedsiębiorstwo Przemysłowo - Handlowe HETMAN,  Przedsiębiorstwo JASTA Sp. z o.o., Sp. k.  Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe ADOB Sp. z o.o. Sp. k. Na zaproszenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w wyjeździe uczestniczyła Grażyna Czyżak – z-ca Dyrektora KOWR OT w Łodzi oraz Anna Bieniawska – Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” Biuro Regionalne w Łodzi.

W czasie wyjazdu studyjno – szkoleniowego rolnicy mogli zwiedzić kompleks klasztorny w Lubiążu, Karpacz oraz Szklarską Porębę i Hutę Szkła „Julia”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do Czech i możliwość zwiedzenia Pragi.

W dniu  30 listopada 2017 r. w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  w Bratoszewicach odbył się finał wojewódzki IX Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie dla uczniów kształcących się w zawodach rolniczych w szkołach ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Do finału przystąpiło 30 uczestników, uczniów 15 szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego wyłonionych w kwalifikacjach szkolnych, w których wzięło udział 380 uczniów z 15 szkół o profilu rolniczym.  Dyrektor Biura IRWŁ – Jerzy Kuzański wręczył nagrodę rzeczową Bartłomiejowi Ordanik z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach za zajęcie 6 miejsca.

Z inicjatywy Zarządu IRWŁ rolnicy z terenu województwa łódzkiego ( 10 autokarów) mieli możliwość bezpłatnego dojazdu oraz uczestnictwa w Centralnych Targach Rolniczych  PTAK WARSAW EXPO w dniach 30.11 – 02.12.2017r. w Nadarzynie   k. Warszawy. Uczestnicy targów mieli okazje zapoznać się z nowatorskimi rozwiązaniami, nowościami  technologicznymi, a także usługami dla rolnictwa.

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016 r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych dla rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  40  porad. 

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl