IRWŁ do KRIR w sprawie wniosków RP IRWŁ Powiatu Łódzkiego-Wschodniego

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wnioski  zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie  Łódzkim – Wschodnim,  proszę o rozpatrzenie i przekazanie poniższych wniosków do dalszej realizacji. 

  1. Podjąć działania aby rolnicy, ktorzy zobowiązani są do utrzymywania użytków proekologicznych (EFA) w związku z suszą  mogli zostać zwolnieni z konieczności wysiewania poplonów w 2020 r. Ewentualnie, powierzchnia takich poplonów powinna zostać zmniejszona. Proponuję  aby za użytek proekologiczny mogła zostać uznana trawa na gruntach ornych.
  2.  Podjąć działania mające na celu zniesienie obowiązku zakazu stosowania ochrony chemicznej w uprawach roślin strączkowych uznawanych za EFA. Zakaz ten powoduje, że plantacje ulegają znacznemu zachwaszczeniu, co skutkuje tym, że roślina motylkowa (np. łubin) mogąca mieć korzystny wpływ na glebę nie może prawidłowo się rozwijać i wydać oczekiwanego plonu.
  3. Podjąć działania mające na celu rozszerzenie zakresu dofinansowania w systemie  ubezpieczeń upraw z dopłatą Skarbu Państwa. Dopłata powinna również obejmować uprawy rzepaku od ryzyka  wystąpienia przymrozków wiosennych. Tego typu wsparcie dla rolników spowodowałyby wzrost zainteresowania ubezpieczeniami upraw rzepaku. Tym samym, w latach, w których wiosną występują ujemne temperatury w nocy (przykładem może być kwiecień, maj br.); mogliby liczyć na odszkodowanie za straty wyrządzone przez przymrozki. Jednocześnie konieczne jest opracowanie systemu ubezpieczania upraw (z dofinansowaniem składki przez Państwo) od ryzyka suszy. W tym roku towarzystwa ubezpieczeniowe ze względu na wyczerpanie dofinansowania, a także prawdopodobną suszę, już pod koniec marca zaprzestały ubezpieczeń od ryzyka suszy.
  4. Podjąć działania mające na celu przywrócenie działania rowów melioracyjnych.  Obecnie bardzo duża część rowów wyłączona jest z użytkowania. Poziom wód w rowie w dużej mierze odzwierciedla poziom wód gruntowych. Należy zatem już na najniższym szczeblu zadbać  o  magazynowanie i uzupełnianie wód gruntowych poprzez odnowienie funkcji rowów melioracyjnych spiętrzając wodę już na rowach.
  5. Podjąć działania mające na celu poprawę trudnej sytuacji na rynkach drobiu, wieprzowiny, wołowiny oraz mleka. Obecnie ceny są dużo niższe niż koszty produkcji, co prowadzić będzie do kryzysu w wielu gospodarstwach rodzinnych. Tylko stabilne ceny gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe kraju i pozwolą uchronić gospodarstwa od bankructwa.     Odpowiedź KRIR