IV POSIEDZENIE RADY POWIATOWEJ IRWŁ W PAJĘCZNIE

W dniu 12 grudnia 2017 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Pajęcznie odbyło się IV  w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Pajęcznie.
W posiedzeniu, oprócz członków Rady wzięli też udział zaproszeni goście: Magdalena Salwa – Urząd Miasta i Gminy Działoszyn i w zastępstwie dyrektora Janusza Ciesielskiego  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Łodzi wystąpił Krzysztof Horoszkiewicz – Wydział Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem. Obrady prowadził Przewodniczący Rady Jacek Koziński. Posiedzenie przebiegało zgodnie z porządkiem obrad.

Podczas obrad poruszono następujące tematy:

Wystąpienie przedstawiciela Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi – Krzysztof Horoszkiewicz,

Wyrażenie opinii o zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne o pow. 6,712 ha w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Działoszyn w części dotyczącej miejscowości Kapituła Sęsów, Bobrowniki, Kiedosy Szczepany, Kolonie Lisowice.

Sprawy różne i wolne wnioski,

Zgodnie z porządkiem obrad przewodniczący poprosił o zabranie głosu Pana Krzysztofa Horoszkiewicza z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Łodzi, który przedstawił zagadnienia dotyczące ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i działalności nowej instytucji jakim jest KOWR. Przypomniał, że od 1 września 2017 roku swoją prace rozpoczął Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który powstał z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i Agencji Rynku Rolnego (ARR). Siedziba Oddziału Terenowego KOWR mieści się przy ul. Północnej 27/29 w Łodzi, a Centrala Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa: Warszawa ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma się zajmować poprawą struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, restrukturyzacji i prywatyzacji zasobów rolnych Skarbu Państwa, prowadzić działania promujące polskie produkty rolne i spożywcze oraz obsługiwać fundusze promocji produktów rolno-spożywczych. Do zadań ośrodka będzie należeć także gromadzenie, analiza i udostępnianie informacji dotyczących rynków produktów rolnych i żywnościowych, wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii w rolnictwie. Jednak jedno z głównych zadań Agencji Rynku Rolnego nie trafi do KOWR tylko do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2018 roku to właśnie ARiMR będzie przyjmować wnioski i wypłacać dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. W dalszej części swojej wypowiedzi Pan Krzysztof Horoszkiewicz omówił najważniejsze zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zasady sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, które regulują przepisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

W dalszej kolejności posiedzenia przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn Pani Magdalena Salwa przedstawiła wniosek o zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne o pow. 6,712 ha w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Działoszyn w części dotyczącej miejscowości Kapituła Sęsów, Bobrowniki, Kiedosy Szczepany, Kolonie Lisowice. Omówiła uzasadnienie potrzeby zmiany przeznaczenia gruntów. Celem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest uzupełnienie istniejących terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zagrodowej, wyznaczenie terenów obsługi komunikacji. Przyjęte w projekcie planu przeznaczenie terenu odzwierciedla kierunki zagospodarowania, określone w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Działoszyn. Wszystkie grunty, których dotyczą przedmiotowy wniosek stanowią własność osób prywatnych. Rada Powiatowa po zapoznaniu się z dokumentacją w przedmiotowym wniosku w głosowaniu jawnym wyraziła pozytywną opinię.

Przewodniczący i Delegat poinformowali członków o uczestniczeniu we Walnym Zgromadzeniu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w dniu 9 grudnia 2017 roku, w sali Sejmiku Województwa Łódzkiego. Przekazali tematy jakie poruszono podczas obrad m.in. zagrożenie ASF, które sięga granic województwa i podjęcie odstrzałów dzików, budowa budynku administracyjno-biurowego z kompleksem szkoleniowo-konferencyjnym na działce IRWŁ przy ul. Beskidzkiej nr 124 w Łodzi, sposobu wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie w wersji elektronicznej.

Przewodniczący podziękował uczestnikom za przybycie na posiedzenie i dyskusję oraz zaprosił na kolejne posiedzenie w dniu 28 grudnia 2017 roku.

Irena Biecuszek

Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi Rady Powiatowej