Lipcowe wydanie miesięcznika "W nowej roli"

Szanowni Państwo, Dotknęła nas klęska suszy, wiele plonów zostało utraconych, komisje gminne szacują straty w gospodarstwach, rolnicy zastanawiają się jak przetrwają trudny okres. Niestety szacowanie szkód na podstawie monitoringu suszy - raportów ogłaszanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach nie odzwierciedla stanu faktycznego na polach. Rolnicy obserwują „gołym” okiem zjawisko suszy w swoich uprawach, co nie jest zbieżne z raportami IUNG. W związku z tym Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystosował pismo do Zbigniewa Rau – Wojewody Łódzkiego z apelem, aby podstawą szacowania szkód była decyzja komisji szacującej straty a nie system monitoring suszy opracowany przez IUNG. Zarząd IRWŁ wystosował pismo do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – nowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o zmianę zasad szacowania szkód spowodowanych suszą w gospodarstwach rolnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w gospodarstwie trzeba mieć 30% strat, by otrzymać pomoc. Stwarza to duży problem dla rolników prowadzących produkcję zwierzęcą i roślinną. Łączne obliczanie strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej powoduje błędny obraz szkód w gospodarstwie i nie jest odzwierciedleniem rzeczywistych strat, ponieważ gospodarstwa te nie osiągną 30 % strat i nie będą mogły skorzystać z możliwej pomocy. Wnioskowaliśmy o to, by 30% strat dotyczyło danej działki a nie całego gospodarstwa. IRWŁ zwróciła się także do Pana Ministra z apelem o pomoc w wysokości 1000zł do hektara w związku z ogromnymi stratami w uprawach rolnych.

Bronisław Węglewski

Prezes Izby Rolniczej