Majowe wydanie miesięcznika W NOWEJ ROLI

Szanowni Państwo, Rozpoczynamy jeden z trudniejszych okresów w naszej pracy. Tym bardziej trudny, że pogoda nie rozpieszcza i już dziś sadownicy, jako pierwsi, alarmują o stratach w swoich sadach. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wychodząc naprzeciw tym głosom skierowała apel do Wojewody Łódzkiego Pana Zbigniewa Rau o uruchomienie procedury szacowania strat, które wystąpiły w oziminach, uprawach sadowniczych i plantacjach truskawek. Drugie pismo, w związku z tą trudną sytuacją, skierowaliśmy do Pana Wiktora Szmulewicza-Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z apelem o podjęcie działań w sprawie skrócenia karencji do 7 dni w ubezpieczeniach upraw rolnych z dopłatami. Niestety napływają liczne głosy rolników z terenu, że pomimo podpisanej umowy, odszkodowania nie otrzymają. Rolnicy zwracają uwagę, że 14-dniowy termin karencji powoduje, że jeśli np. szkoda wywołana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nastąpiła w 10 dniu od podpisania umowy, ubezpieczyciel rozkłada ręce. O powyższych, jak również innych działaniach samorządu rolniczego mogą Państwo przeczytać na stronach 4, 5 i 6 miesięcznika W NOWEJ ROLI. Polacy coraz częściej sięgają po produkty wyprodukowane lokalnie. Myślę, że ten trend i większa świadomość pochodzenia produktu oraz swego rodzaju lokalny patriotyzm to większa szansa dla lepszego rozwoju rolnictwa naszego regionu. Artykuł na ten temat i listę produktów tradycyjnych z województwa łódzkiego wpisanych na listę ministerstwa rolnictwa publikujemy na 8 i 9 stronie naszego miesięcznika.
Zapraszam do lektury!

Bronisław Węglewski