Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na wnioski IRWŁ

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało odpowiedzi na następujące wnioski Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, które zostały wypracowane na Walnym Zgromadzeniu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w dniu 15 kwietnia 2019 roku

  1. Podjąć działania  w sprawie zwiększenia zasiłku chorobowego dla rolników  (wynoszącego od 9 lat w niezmienionej wysokości 10 zł za dzień) do poziomu co najmniej 50 zł za dzień. Obecna kwota nie jest współmierna z kosztami leczenia i nie rekompensuje utraconych dochodów. 
  2. Podjąć działania mające na celu pomoc rolnikom w odzyskaniu środków finansowych przez sadowników uczestniczących w programie rządowym „ESKIMOS”, którzy dostarczali owoce (m.in. jabłka), a do tego czasu nie otrzymali zapłaty.  
  3. Podjąć działania w sprawie uznania za urządzenie  zbiorników dwupłaszczowych na paliwo użytkowanych przez rolników. W przypadku, gdy zbiornik zostanie uznany za urządzenie nie będzie wymagane zarówno pozwolenie na budowę jak zgłoszenie do starostwa. Zbiornik  dwupłaszczowy nie jest trwale połączony z gruntem, w związku z tym nie powinien  być traktowany jako budowla.
  4. Podjąć działania mające na celu zmianę instytucji wydającej zaświadczenia o dochodowości w rolnictwie z Urzędów Gmin na Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. ARiMR posiada dane o skali produkcji rolnej w każdym gospodarstwie i wystarczy przemnożyć dochody z każdej uprawy przez powierzchnię gruntów rolnych. Dochody powinny być osobno wyliczone dla każdej uprawy i rodzaju hodowli. Gdy ARiMR będzie wystawiała zaświadczenie to każdy rolnik będzie miał obliczony rzeczywisty dochód.
  5. Podjąć działania mające na celu przywrócenie dopłat ONW na terenie powiatu skierniewickiego. Według  rozporządzenia  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” objętego PROW na lata 2014-2020  ww. tereny zostały pozbawione wsparcia z tytułu płatności ONW. W ramach rekompensaty rolnicy  otrzymają tylko do 2020 r.  płatność przejściową, która jest niższa niż dotychczasowe wsparcie.

Odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi