Możliwości umorzenia należności z tytułu władania nieruchomością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

W odpowiedzi na projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz trybu postępowania w tych sprawach, Zarząd KRIR w dniu 10 sierpnia 2017 r. poinformował resort rolnictwa, iż zaproponowane zmiany dotyczące możliwości umorzenia należności z tytułu władania nieruchomością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na wniosek osoby władającej tą nieruchomością w dobrej wierze tj. z przekonaniem, że służy im pełne prawo do użytkowania nieruchomości były wielokrotnie postulowane przez samorząd rolniczy. Przekazano, że problem naliczania i egzekucji kar finansowych nakładanych na bezumownych użytkowników działek rolnych o małej powierzchni, np. do 5 ha, którzy w dobrej wierze bądź nieświadomie uprawiali grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa był często zgłaszany przez rolników z całego kraju na wielu spotkaniach i przekazywany przez samorząd rolniczy do resortu rolnictwa i Agencji Nieruchomości Rolnych. W większości przypadków, rolnicy zagospodarowują porzucone działki, działając w dobrej wierze, zapobiegając m.in. rozsiewaniu chwastów na przyległe czy sąsiednie pola uprawne. Dotychczasowe karanie rolników za ten proceder 5-cio krotnością wywoławczej wysokości czynszu dzierżawnego było niewspółmierne i krzywdzące, zwłaszcza, że w wielu przypadkach zagospodarowanie tych działek wydawało się uzasadnione, również ze względu na dalszą ich użyteczność.

Ponadto, uwzględnienie w projektowanych przepisach dodatkowej przesłanki umorzenia należności w postaci wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt wydaje się, zdaniem izb rolniczych, zasadne wobec występującego we wschodnich regionach Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń i ostatnich przypadków wirusa ptasiej grypy w naszym kraju.

Dodatkowo, zaproponowano w § 2 ust. 6 dotyczącym uzyskania opinii właściwej jednostki samorządu terytorialnego uwzględnić udział w opiniowaniu przedstawicieli terenowych izb rolniczych.

(Źródło: KRIR)