MRiRW wyjaśnia zastój w restrukturyzacji zadłużeń

W związku z wnioskiem KRIR o zbadanie przyczyn dlaczego tak mało wniosków  o restrukturyzację zadłużeń jest rozpatrywanych pozytywnie – resort rolnictwa 21 lipca 2020 r. poinformował nas, że do głównych przyczyn odrzucenia wniosków o przejęcie długu w zamian za przeniesienie własności całości albo części nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa i pozostawienia ich bez rozpatrzenia należy zaliczyć:

wysokość długu przekraczającą wartość nieruchomości,

brak załączników,

zadłużenie wobec Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,

brak wykazu nieruchomości,

brak dokumentów potwierdzających kwotę zadłużenia,

brak dokumentów potwierdzających tytuł prawny do posiadanych nieruchomości,

nieaktualny operat szacunkowy,

brak informacji o wymagalności długów,

zadłużenie nie związane z prowadzeniem działalności rolniczej,

nie uzupełnianie dokumentów mimo wezwań wnioskodawcy.

Każdorazowo podjęcie decyzji w sprawie dalszego procedowania wymaga dokonania pełnej analizy złożonej dokumentacji pod kątem jej zgodności z wymogami ustawowymi. W wielu przypadkach wnioski wymagają uzupełnienia na dalszym etapie postępowania. Tym samym, jak wskazuje MRiRW,  proces ten jest pracochłonny i wymaga dużego zaangażowania pracowników opiniujących wnioski z uwagi na konieczność dotrzymana ustawowych terminów.

Przepisy art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz.U. z 2019 r. poz. 33) jednoznacznie określają co powinien zawierać wniosek o przejęcie długu i jakie dokumenty powinny zostać dołączone do tego wniosku. Jednocześnie rozpatrując wniosek o przejęcie długu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może wzywać podmiot prowadzący gospodarstwo rolne do złożenia wyjaśnień lub dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do spełnienia warunków udzielenia pomocy.

W MRiRW podjęte zostały prace legislacyjne mające na celu stworzenie podstawy prawnej do przejmowania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nieruchomości w zamian za zobowiązania względem tej instytucji.

(Źródło: KRIR)