Nie będzie obniżenia punktacji w „Inwestycjach zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”

W związku z pytaniami wpływającymi od rolników, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie udzielenia informacji czy planowane jest obniżenie kryterium punktowego 2,5 pkt, wymaganego do pozytywnego rozpatrzenia wniosku i udzielenia pomocy z operacji typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020,  dotyczącym wyłącznie operacji polegających na zaopatrzeniu w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny - tzw. "nieASF" (którego beneficjentami mogą być wyłącznie spółki wodne).

Samorząd rolniczy przekazał, że w pierwszym naborze (przeprowadzonym w terminie od 28 września do 27 października 2017 r.) dla podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy, złożono 114 wniosków o ww. pomoc, z czego 40 wniosków, tj. ok. 35%, nie spełniło kryterium minimalnej wymaganej ilości 2,5 pkt.

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej ARiMR, pula środków do wykorzystania w ramach powyższej operacji realizowanej przez spółki wodne wynosi 327 647 149,66 zł, co umożliwia udzielenie pomocy co najmniej 655 beneficjentom.

W związku z tym, że maksymalnie tylko 74 beneficjentów pierwszego naboru może otrzymać ww. pomoc (co oznacza wykorzystanie tylko ok. 11% dostępnych na to działanie środków) oraz aż 35% złożonych wniosków nie spełniło kryterium minimalnej wymaganej ilości 2,5 pkt, wydaje się zasadnym, zdaniem potencjalnych beneficjentów, obniżenie kryterium punktowego, wymaganego do pozytywnego rozpatrzenia wniosku i udzielenia ww. pomocy, w drugim naborze, planowanym na wrzesień 2018 r.

W odpowiedzi na zapytanie samorządu rolniczego, resort rolnictwa przekazał, że aktualnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad przygotowaniem projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który przekazany zostanie do konsultacji publicznych i opiniowania.

Poinformowano, że w projekcie rozporządzenia nie proponuje się zmiany dotyczącej minimalnej liczby punktów wymaganych do przyznania pomocy w ramach ww. podziałania. MRiRW zauważyło, że jednym z powodów nieuzyskania przez podmioty ubiegające się o przyznanie pomocy minimalnej liczby punktów, był brak w dokumentach aplikacyjnych informacji i dokumentów, na podstawie których można przyznać punkty. Po analizie sytuacji, po przeprowadzonym naborze, w projekcie rozporządzenia proponuje się zmiany, dotyczące zawartości wniosku oraz załączników do niego. W opinii resortu, wejście w życie proponowanych zmian ułatwi pozyskiwanie danych do oceny operacji.

(Źródło: KRIR)