O ASF z komisarzem UE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się dziś spotkanie ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

Fot. Konferencja prasowa po spotkaniu ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii 12 krajów z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności

Tematem rozmów były działania podejmowane w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

- Dzisiejsze spotkanie poświęcone było ocenie sytuacji w poszczególnych krajach i ujednoliceniu podejmowanych działań – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

- Spotkanie przedstawicieli jedenastu państw z komisarzem Andriukaitisem zakończyło się przyjęciem wspólnych, dwunastu konkluzji – poinformował polski minister rolnictwa.

- Polska radzi sobie dobrze, bardzo dobrze – ocenił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis dodając, że sprawdza się regionalizacja i na uznanie zasługują wspólne rozmowy krajów, które zostały dotknięte wystąpieniem wirusa ASF i państw ościennych.

Również obecny na rozmowach przedstawiciel Federacji Rosyjskiej ocenił dzisiejsze rozmowy jako dobry, nowy krok w przeciwstawianiu się rozszerzeniu wirusa ASF.

Komisarz Andriukaitis podkreślił znaczenie bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji wyrażając jednocześnie przekonanie, że podejmowane, wspólne działania z pewnością przyniosą sukces w walce z tym wirusem.

- Na kolejnym spotkaniu, wiosną przyszłego roku dokonamy kolejnej oceny podejmowanych działań i skuteczności zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby – dodał unijny komisarz.

Poszczególnym delegacjom przewodzili:

- Estonii - minister ds. rozwoju obszarów wiejskich - Urmas Kruuse,

- Federacji Rosyjskiej - dyrektor departamentu współpracy z WTO i innymi organizacjami międzynarodowymi, Federalna Służba ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej - Nikita Lebedev,

- Finlandii - zastępca dyrektora generalnego, Główny Lekarz Weterynarii, ministerstwo rolnictwa i leśnictwa - Taina Aaltonen,

- Litwy – minister rolnictwa - Virginija Baltraitienė,

- Łotwy - sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa - Dace Lucaua,

- Mołdawii - zastępca ministra ds. rolnictwa i przemysłu spożywczego - Vasile Luca,

- Polski – minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel,

- Rumunii – przewodniczący, sekretarz Stanu w Krajowym Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności - Radu Roatis Chetan,

- Słowacji - główny lekarz weterynarii, dyrektor generalny w Krajowym Urzędzie ds. Weterynarii i Żywności Republiki Słowacji - Jozef Bíreš,

- Ukrainy - szef Krajowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów - Volodymyr Lapa,

- Węgier - zastępca sekretarza stanu, główny inspektor weterynarii - Lajos Bognár