Ogólnokrajowy Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018 na terenie województwa łódzkiego

Zakończona została tegoroczna edycja Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018 na terenie województwa łódzkiego dobiegł do końca. Do tegorocznej edycji konkursu na terenie naszego województwa zgłosiły się 73 gospodarstwa.

Uroczyste podsumowanie piętnastej edycji konkursu na terenie województwa łódzkiego  nastąpiło 5 lipca w Bionanoparku w Łodzi, gdzie odbyła się konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018. Głównymi organizatorami były: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach Łódzki Oddział Regionalny ARiMR i Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Wśród współorganizatorów znaleźli się: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi i Syngenta Sp. z o.o.- główni sponsorzy konferencji, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Oddział Terenowy KOWR w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Metropolita Łódzki i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Patronat nad konferencją objęli Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W spotkaniu, które prowadził Tomasz Jędrzejczak – zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi uczestniczyło 80 osób, rolników i osób związanych ze środowiskiem wiejskim.

Wśród gości byli:

-Cezary Nobis, dyrektor Biura Prewencji Centrali KRUS,

-Marek Jacek Michalak, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego,

-Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Robert Baryła,

-Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi, Andrzej Świderski,

-Anna Bieniawska, dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW" w Łodzi,

-Izabela Wawerek, dyrektor ds. zrównoważonego biznesu Syngenta Polska sp. z o.o.,

-dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Marek Sarwa,

-dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Janusz Ciesielski,

-zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Grzegorz Franczak,

-Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego reprezentowała Beata Gregorczuk-Rzewuska,

-Leszek Bar z Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych,

-Michał Ochota z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,

-Duszpasterz Rolników Archidiecezji Łódzkiej, ksiądz Jarosław Leśniak,

-Barbara Hojnacka, Wójta Gminy Brzeziny,

-Burmistrz Błaszek, Karol Rajewski.

W konferencji brali również udział laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu: Agnieszka i Leszek Pietrzakowie oraz Michał Ulanowski.

Podczas konferencji przedstawione zostały wykłady na temat wypadkowości w rolnictwie oraz działaniach prewencyjnych instytucji około rolniczych, które mają zapobiegać zdarzeniom wypadkowym. Tematy konferencji:

-„Upadek to nie przypadek” – kampania KRUS na przykładzie gospodarstw rolnych w województwie łódzkim – Przemysław Kraska, Oddział Regionalny KRUS w Łodzi;

- Zasady udzielania pomocy ze środków WFOŚiGW w Łodzi – Michał Ochota z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi;

- 5 złotych zasad postępowania ze środkami ochrony roślin – Izabela Wawerek, dyrektor ds. zrównoważonego biznesu Syngenta Polska sp. z o.o.;

-Pakiet „Bezpieczna zagroda” – Anna Bieniawska, dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi;

Po przerwie nastąpiło długo oczekiwane wręczenie nagród i wyróżnień dla uczestników finału wojewódzkiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018, nad którym patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Etap regionalny konkursu przebiegał w ramach trzech regionów: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi oraz Placówek Terenowych KRUS w Tomaszowie Mazowieckim i w Zduńskiej Woli. W ramach każdego regionu zostały powołane komisje konkursowe, które składały się z przedstawicieli następujących instytucji: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. Komisje dokonały wizytacji gospodarstw. Komisje regionalne, po wizytacji i dokonanej ocenie gospodarstw wyłoniły po trzy najlepsze gospodarstwa rolne, które awansowały do finału wojewódzkiego.

Dziewięcioosobowa Komisja Wojewódzka powołana przez dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi składała się z przedstawicieli następujących instytucji: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi i Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Komisja Wojewódzka ponownie zwizytowała dziewięć najlepszych gospodarstw, sporządziła dokumentację zdjęciowa i dokonała oceny gospodarstw na „arkuszu oceny gospodarstwa”, będącego załącznikiem do regulaminu konkursu. Wyłoniła zwycięzcę etapu wojewódzkiego, który reprezentować będzie województwo łódzkie, w etapie krajowym. Komisja oceniała:

ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,

stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych,

wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części maszyn, podpory i inne zabezpieczenia,

stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,

warunki obsługi i bytowania zwierząt,

stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,

wyposażenie w sprzęt p. poż.

Oprócz wyżej wymienionych, Komisja poddała ocenie także dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, takie jak: wydzielenie miejsc do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych, estetykę gospodarstwa, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, posiadanie atestowanych drabin a w przypadku zatrudniana pracowników w gospodarstwie, ocenie podlegała również jakość wykonywanej oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy.

Klasyfikacja etapu wojewódzkiego:

Miejsce

Imię i nazwisko uczestników
Adres

1.

Wioletta i Adam Strach

Dańków

gm. Biała Rawska

pow. rawski

2.

Martyna i Łukasz Skonieczni

Wiśniewo

gm. Kiernozia

pow. kutnowski

3.

Beata i Piotr Kujawinowie

Buczek

gm. Buczek

pow. łaski

wyróżnienia

Dorota i Paweł Piechurowie

Piotrków Trybunalski

pow. M. Piotrków Trybunalski

Barbara i Mariusz Grzejszczykowie

Rzeczyca

gm. Rzeczyca

pow. tomaszowski

Monika i Paweł Wojtuniakowie

Czarnożyły

gm. Czarnożyły

pow. wieluński

Ewa i Łukasz Kociakowie

Stanisławów

gm. Kutno

pow. kutnowski

Aleksandra i Andrzej Kudlikowie

Gaj

gm. Brzeziny

pow. brzeziński

Agnieszka i Dominik Kozielscy

Chabierów

gm. Błaszki

pow. sieradzki

 

Podczas ogłaszania wyników uczestnicy zapoznali się z dokumentacją zdjęciową każdego z nagrodzonych.

Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez współorganizatorów konkursu, członków Wojewódzkiej Komisji do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie indywidualnym: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Izbę Rolnicza Województwa Łódzkiego dla najmłodszego uczestnika finału wojewódzkiego, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach za najbezpieczniejsze gospodarstwo pod względem chemizacyjnym, Łódzki Oddział Regionalny ARiMR, Oddział Terenowy KOWR w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Metropolitę Łódzkiego. Nagrodę dla państwa Kozielskich z Chabierowa ufundował również Burmistrz Błaszek, a dla państwa Kudlików z Gaju - Wójt Gminy Brzeziny. Głównymi sponsorami konferencji były Biuro Regionalne Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi oraz Syngenta Polska sp. z o.o.

Puchary dla laureatów ufundował Wojewoda Łódzki.

Przemysław Kraska

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi