Opinia do zmian w "Modernizacji gospodarstw rolnych”

W związku z konsultacjami projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił opinię samorządu rolniczego, wskazując, że projektowana w przepisach rezygnacja z badania warunku dotyczącego udokumentowania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, w przypadku rolnika, będącego osobą fizyczną, który prowadzi działalność rolniczą w okresie krótszym niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy  wydaje się korzystna dla podmiotu ubiegającego się o wsparcie.

Ponadto wskazano, że zaproponowane w projekcie rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych w obszarach a-c, o koszty związane z realizowaną operacją w ramach danego obszaru wsparcia m.in. koszty zakupu nowych maszyn wydają się pozytywne dla beneficjenta.

Oceniono, że obniżenie z 4 do 3 minimalnej liczby punktów, jaką wnioskodawca musi uzyskać, aby otrzymać pomoc w obszarach a-c może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym programem pomocowym.

Zdaniem samorządu rolniczego zaproponowane zmiany w projekcie rozporządzenia wydają się korzystne dla przyszłych beneficjentów.

(Źródło: KRIR)