Plany ograniczenia liczby leków na rynku pozaaptecznym

W dniu 27 kwietnia 2016 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Zdrowia oraz przewodniczących sejmowych i senackich Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Zdrowia, podkreslając, że z dużym niepokojem przygląda się publicznym wypowiedziom przedstawicieli Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w zakresie planowanego ograniczenia liczby leków i dawek dostępnych na rynku pozaaptecznym.

Jako przedstawiciele środowiska rolniczego zamieszkującego na terenach wiejskich samorząd rolniczy poinformujemował, że 15 milionów Polaków mieszka poza miastem i w mniejszych miejscowościach. Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli apteka znajduje się w pobliżu większej miejscowości czy miasta, to często nie jest otwarta w soboty i niedziele lub w skróconym wymiarze czasowym w soboty. Stąd wskazane byłoby, aby leki sprzedawane poza apteką były dostępne w dawce na co najmniej pełne dwa dni leczenia. Ponadto, rolnicy często pracują 7 dni w tygodniu i w rezultacie muszą mieć możliwość poradzenia sobie z problemem zdrowotnym, zanim będzie możliwe skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Dostęp poza apteką do leków miedzy innymi na ból głowy, gorączkę, ból gardła, kłopoty żołądkowe czy alergię pełni ważną rolę społeczną na obszarach wiejskich. Planowane zmiany uderzą więc przede wszystkim w rolników i mieszkańców wsi. W związku z tym, Zarząd KRIR zwrócił się o wzięcie pod uwagę potrzeb mieszkańców obszarów wiejskich w pracach nad tymi regulacjami.

(Źródło: KRIR)