Posiedzenia Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – powiat łaski

W dniu 31 października 2017 r. w siedzibie budynku Urzędu Gminy Buczek odbyło się trzecie w tym roku Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Łaskiego. Posiedzenie otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Pan Bronisław Węglewski, który powitał serdecznie wszystkich zaproszonych gości.

Głównymi tematami spotkania były:

Wypłaty zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

Straty spowodowane klęskami żywiołowymi- pomoc finansowa z ARiMR.

Sprawy różne.

Ad.1

Pan Bronisław Węglewski- Przewodniczący Rady Powiatu Łaskiego poruszył kwestię dotyczącą wypłaty zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

16 października 2017 r. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat w 2016 r. Dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada. Szacuje się, że z tego tytułu na konta rolników trafi ok. 10 mld zł. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł.

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

W projektowanych rozporządzeniach stawki zostały określone w następującej wysokości:

Jednolita płatność obszarowa - 461,55 zł/ha

Płatność za zazielenienie - 309,77 zł/ha

Płatność dla młodego rolnika - 214,82 zł/ha

Płatność dodatkowa - 177,02 zł/ha

Płatność do bydła - 291,03 zł/szt.

Płatność do krów - 371,46 zł/szt.

Płatność do owiec - 101,85 zł/szt.

Płatność do kóz - 60,08 zł/szt.

Płatność do roślin strączkowych na ziarno (do 75 ha) - 606,52 zł/ha

Płatność do roślin strączkowych na ziarno (powyżej 75 ha) - 303,26 zł/ha

Płatność do roślin pastewnych - 386,46 zł/ha

Płatność do chmielu - 2 198,06 zł/ha

Płatność do ziemniaków skrobiowych - 1 163,02 zł/ha

Płatność do buraków cukrowych - 1 563,46 zł/ha

Płatność do pomidorów - 1 654,30 zł/ha

Płatność do truskawek - 1 118,75 zł/ha

Płatność do lnu - 374,86 zł/ha

Płatność do konopi włóknistych - 303,06 zł/ha

Płatność do tytoniu - Virginia - 3,82 zł/kg

Płatność do tytoniu - pozostały tytoń - 2,68 zł/kg

Ad.2

Pan Bronisław Węglewski- Przewodniczący Rady Powiatu Łaskiego omówił
po krótce kwestie dotyczącą pomocy finansowej z ARiMR na straty spowodowane klęskami żywiołowymi.

Agencja udziela pomocy finansowej producentom rolnym, którzy zostali poszkodowani w związku z wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu. Pomoc dotyczy szkód, jakie wystąpiły w uprawach rolnych, lasach,
lub w budynkach służących do prowadzenia działalności rolniczej.

Pomoc jest skierowana do producenta rolnego:

• któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • który poniósł szkody w uprawach rolnych, lasach lub w budynkach służących do prowadzenia przez niego działalności rolniczej, spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
  • będącego mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika nr 1 do rozporządzenia nr 702/2014.

Stawki pomocy wynoszą:

1.000 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu,

2.000 zł na 1 ha powierzchni lasów, na której wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu,

maksymalnie 10.000 zł na odtworzenie budynku służącego do prowadzenia działalności rolniczej, w przypadku szkód spowodowanych wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, deszczu nawalnego lub gradu.

Ad.3

W kolejnej części posiedzenia poruszono temat dotyczący wyjazdu studyjno-szkoleniowego do Karpacza oraz szkolenia pn.”Szkolenia dla liderów na obszarach wiejskich”,

Pan Bronisław Węglewski- Przewodniczący Rady Powiatowej- podziękował wszystkim za przybycie i dokonał zamknięcia posiedzenia.

Na tym zakończono porządek obrad.

Aneta Gładysz
Specjalista ds. obszarów wiejskich i obsługi RP