Posiedzenie Rady powiatowej IRWŁ w Kutnie

W dniu 12 marca  2019  roku  odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście:  Pan Andrzej Górczyński- Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Pan Krzysztof Nykiel - Prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Buraka Cukrowego, Pan Artur Sieńkowski - Dyrektor  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych  „TUW” w Kutnie.

Pan Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił problemy w rolnictwie. W budżecie Województwa Łódzkiego przeznaczono na rolnictwo 2,5 mln złotych.  Nadzoruje departamenty Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz geodezji i kartografii, a także rolnictwa i ochrony środowiska.  Zapewnił o działaniach mających na celu wsparcie finansowe i pozyskiwanie środków dla rolnictwa województwa łódzkiego, tak by budżet na rolnictwo w ramach województwa zwiększyć, szczególnie środki na fundusze sołeckie i spółki wodne. Wspomniał również, że konieczne są prace nad nową Strategią Rozwoju Województwa Łódzkiego. Promocja zdrowych, lokalnych produktów i działalności Lokalnych Grup Działania.

Granty sołeckie w 2019 roku

Samorząd Województwa Łódzkiego kontynuuje przyznawanie pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego, w formie dotacji celowej, przeznaczonej na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie realizacji małych projektów lokalnych realizowanych na terenach wiejskich. Głównym celem oddzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego województwa łódzkiego wyłonionych w trybie konkursu jest wspieranie i promowanie inicjatyw społeczności lokalnej, aktywności społecznej, pobudzenie aktywizacji mieszkańców oraz budowanie świadomości obywatelskiej i tożsamości lokalnej, ma również na celu rozpoznanie lokalnych potrzeb, a także integracje środowisk lokalnych.

Pan Krzysztof Nykiel – Prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Buraka Cukrowego przedstawił  działania Zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego  oraz  sytuację w polskim cukrownictwie. Od lat jest przyjęta nieoficjalna umowa plantatorów z cukrownikami, że jeśli rolnik kupił nasiona na powierzchnię wystarczającą do wypełnienia kontraktu w normalnym roku, a nieurodzaj na to nie pozwoli, to nie ma kar. Zastosowanie w takiej sytuacji kar byłoby zabójcze nie tylko dla plantatorów, ale i samych cukrowni.  Rozliczenie buraków ponadkonraktowych od wielu lat jest naszą bolączką. Cukrownia obecnie sprzedaje cukier w jednej cenie, niezależnie czy został wyprodukowany z buraków w ramach kontraktu czy nadmiarowych. Dlatego rolnik powinien otrzymywać też jedną cenę za dostarczony surowiec.  Przede wszystkim umowa powinna być zawierana na ilość którą planuje wyprodukować lub na podstawie średniej z ostatnich 3–5 lat. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Producenci kontraktują przy niskim plonie z określonej powierzchni dzięki czemu mają dużo surowca poza kontraktowego. W ten sposób doprowadzają do obniżenia ceny za wszystkie dostarczone buraki.  Związki regionalne walczą na ile mogą z koncernami. W dużo gorszej sytuacji są działacze związków przy zachodnich koncernach. Cena za buraki w KSC jest wyższa o 7–8% niż w koncernach zachodnich. Natomiast gdy uwzględni się cenę buraków nadwyżkowych w KSC, które tam są najtańsze, to szanse nieco się zrównują.  Warunki klimatyczne i glebowe w Polsce dla buraka niestety nie są tak dobre, jak w Niemczech czy we Francji. Niższe koszty uprawy, wynikające z niższych czynszów dzierżawnych oraz kosztów pracy. Mamy do 2020 r. płatność do uprawy buraka w wysokości około 1500 zł/ha. Z informacji z Komisji Europejskiej wynika, że po tej dacie płatność ma dalej obowiązywać. Mamy słabsze warunki, ale jesteśmy konkurencyjni. 
Przy obecnej cenie skupu korzeni uprawa buraka bez dopłat nie będzie opłacalna. Rolnicy potrafią liczyć i szybko zrezygnowaliby z produkcji buraka w takiej sytuacji.

Pan Artur Sieńkowski Dyrektor  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych  „TUW” w Kutnie poinformował delegatów o ubezpieczeniach w rolnictwie. Rolnicy otrzymają dopłatę z budżetu państwa do składek z tytułu zawartych umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:

w przypadku produkcji roślinnej od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,

w przypadku produkcji zwierzęcej od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny oraz uboju z konieczności.

Maksymalne sumy ubezpieczenia to graniczne kwoty, do jakich można podpisać umowę ubezpieczenia i w razie szkody całkowitej uzyskać odszkodowanie. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa corocznie, w terminie do dnia 30 listopada, w drodze rozporządzenia, maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw i zwierząt na rok następny, mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony ubezpieczeniowej producentów rolnych oraz możliwości budżetu państwa. W 2019 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 listopada 2018 r.

Pod nieobecność Pani Moniki Majdy  Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie głos zabrał Pan Radosław Trawczyński pracownik Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie poinformował  o zmianach w przepisach dotyczących płatności bezpośrednich w 2019 roku.  Wniosek o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja br. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 czerwca 2019 r. Za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności. W 2019 r. tak samo jak w roku 2018 r. możliwe jest złożenie oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności, w którym rolnik potwierdza brak zmian w porównaniu do wniosku z roku poprzedniego. Złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności, co w roku poprzednim. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca (czyli w miesięcznym okresie poprzedzającym podstawowy okres składania wniosków o przyznanie płatności), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z możliwości złożenia oświadczenia będą mogli skorzystać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły żadne zmiany, które miałyby wpływ na treść składanego wniosku. Wzorem roku ubiegłego, Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się o:

jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,

płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),

wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),

premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Delegaci IRWŁ  w Kutnie  podczas Rady Powiatowej omawiali tematy związane m.in. z wyborami do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Wybory członków do Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  odbędą się 28 lipca 2019 roku.

 

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich