Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu

W dniu 12 grudnia 2016 r. w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „WART-MILK” w Sieradzu odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Posiedzenie otworzył Przewodniczący RP – Jan Kołodziejczyk, witając zaproszonych gości, delegatów RP oraz rolników. Posiedzenie rady zaszczycili swoją osobą goście: Ewa Bednarek – Członek Zarządu IRWŁ, ks. Jarosław Leśniak – Duszpasterz Rolników, Józef Kokoszka – Członek Prezydium NSZZ RI Solidarność, Dorota Ryl – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” w Sieradzu, Andrzej Uciński – Prezes Zarządu Firmy „TERPLAST”, Leszek Pawlak – V-ce Prezes Zarządu Firmy „TERPLAST”, Anna Jankowska – Kierownik WIORiN w Sieradzu, Jacek Hillebrand – Kierownik ARiMR w Sieradzu, Leszek Przewłocki – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Marian Hadrian – PZPRZ, Marianna Fornalczyk – Lisak – Prezes GZRKiOR w Sieradzu, Stanisław Gibki – Przewodniczący Rady Rejonowej ZRKiOR, Małgorzata Jasek – OSM „WART-MILK” w Sieradzu, Barbara Brodniak – Bank BGŻ w Sieradzu, Justyna Grzelczyk – Bank BGŻ w Sieradzu.

Podczas Rady Powiatowej przedstawiono i poruszono następujące kwestie:

Pan Jan Kołodziejczyk przedstawił informację z działalności RP w Sieradzu. Pan Jerzy Wróbel – delegat RP IRWŁ w Sieradzu na Walne Zgromadzenie IRWŁ przekazał informacje z Walnego Zgromadzenia IRWŁ, które odbyło się 10 grudnia 2016 roku w Łodzi. Pani Ewa Bednarek - Członek Zarządu IRWŁ podsumowała działalność Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w 2016 r.

     Przewodnim tematem posiedzenia była produkcja mleka. O problemach i perspektywach rozwoju dostawców mleka swoją wiedzą podzieliła się z zebranymi gośćmi Pani Irena Miedzińska – Prezes OSM „WART-MILK” – która zechciała użyczyć sali na zorganizowanie posiedzenia. Na początku Pani Irena Miedzińska przedstawiła bogatą historię mleczarni, która 12 października 2016 r. obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia.

Oto krótki zarys historii tej prężnie rozwijającej się firmy:

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK powstała w 1926 r. w Woźnikach pod nazwą „Wośniczanka”. W 1937 roku nastąpiło jej przeniesienie do Sieradza i połączenie z prywatną mleczarnią Władysława Byczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej OSM Sieradz, funkcjonowała przy ulicy Zamkowej 15, dokąd przenieśli ją hitlerowcy. Przeciętna dzienna dostawa mleka w 1949 roku wynosiła 5238 litrów, natomiast jej moc produkcyjna 50000 litrów mleka na dobę. Dużym osiągnięciem Spółdzielni było otwarcie nowego zakładu produkcyjnego przy ulicy Wojska Polskiego – 22.11.1971 roku. W 1976 roku mleczarnia przeszła pierwsza poważną modernizację – wybudowano linię do ciągłej produkcji masła. W 1979 roku rozpoczęto budowę własnej kotłowni i proszkowni typu F. W 1995 roku uruchomiono w Spółdzielni linię do produkcji wyrobów UHT.

Od stycznia 2001 roku OSM WART-MILK produkuje wyroby UHT pod własną marką MU! – mleko, śmietanki. Z myślą o najmłodszych klientach mleczarnia rozpoczęła w 2002 roku produkcję mleka smakowego pod marką Twisti. W 2014 roku mleka smakowe przeszły pod markę MU!. W 2010 roku została zmodernizowana linia do ultrafiltracji. Zaowocowało to wprowadzeniem na rynek serków kanapkowych, serków homogenizowanych oraz twarogu sernikowego.

W 2015 rozbudowano portiernię i umieszczono w niej sklep firmowy, czynny przez cały rok, zamontowano zestaw do sterylizacji UHT oraz nowoczesne filtry workowe do kotłowni ograniczające emisję spalin, wyposażono laboratorium w analizator składu mleka do badania komórek somatycznych, wdrożono system standaryzacji stanowisk pracy 5S. Najnowszą inwestycją spółdzielni WART-MILK jest okazały budynek magazynowy wyrobów gotowych UHT w którym zainstalowany będzie system regałów paletowych wysokiego składowania, wyposażony w półautomatyczne satelity AutoMag umożliwiające załadunek, rozładunek oraz przemieszczanie się jednostek ładunkowych w kanałach regałów. Potencjał WART-MILK to bogata oferta ponad 40 wyrobów mleczarskich: mleka spożywczego, śmietany, kefiru, maślanki, masła, twarogów, a także wyrobów w proszku.

„MU”, „ME”, „Paczka od krowy” – to są własne marki spółdzielni, które mówią same za siebie. Wysoka jakość i wykonanie cenione są w całej Polsce, jak również i za granicą. Potwierdzeniem są niezliczone nagrody i wyróżnienia przyznawane w ogólnopolskich konkursach, jak również przez organizacje branżowe. Co wpływa na jakość i osiągnięcie takich sukcesów? Najważniejszy jest surowiec, z którego powstają produkty, a ten dostarczany jest przez regionalnych dostawców. Jak podkreśla Pani Prezes, najważniejsze jest docenianie i ochrona polskich produktów, a co za tym idzie, wspieranie i dbanie o regionalnych producentów, którzy dostarczają wysokiej jakości mleko. Jeśli dodamy do tego nowoczesną technologię, doświadczenie i opracowywane przez lata receptury to osiągamy przepis na wspaniałe produkty.

Główne przesłanie spółdzielni brzmi: „Zadowolenie klienta jest naszym sukcesem” – odnosząc się do tych słów, każdy kto spróbował produktów „WART-MILK” może z przekonaniem powiedzieć, że OSM odniosła sukces.

Dzięki gościnności Pani Ireny Miedzińskiej, podczas posiedzenia można było skosztować niektórych produktów OSM. Każdy z obecnych zgodnie stwierdził, że wyroby te cechują wysokie walory smakowe i niepowtarzalny smak.

Pani Irena Miedzińska przedstawiła pokrótce aktualną sytuację producentów mleka, problemów z jakimi się zmagają i perspektywami na poprawę tego stanu rzeczy. Poruszyła następujące kwestie:

  • zadowalający jest fakt, że w 2016 roku do OSM „WART-MILK” w Sieradzu dostarczono przez miejscowych rolników 50 mln litrów mleka – ostatnia taka sytuacja była w 1986 r.;
  • o zagrożeniach wynikających ze strony firmy mleczarskiej, których przedstawiciele jeżdżą po Polsce i nakłaniają rolników do sprzedawania mleka do ich firmy;
  • od czwartku 7 grudnia 2016 r. zostały wstrzymane wszystkie dostawy mleka do Białorusi;
  • przez klika miesięcy UE zgromadziła zasoby 355 tys. ton mleka w proszku i tyle samo masła w zapasie interwencyjnym. Niestety UE w ostatnim czasie wypuściła 22 tys. ton tych towarów co przyczyniło się do spadku cen produktów;
  • cena mleka przerzutowego spadła w ciągu tygodnia o 25 gr. na litrze;
  • jednym z istotnych sposobów na poprawę sytuacji jest patriotyzm konsumencki – kupowanie produktów od rodzimych producentów: przykładem może być Dania gdzie funkcjonuje przepis, że świeże mleko powinno pojawić się na rynku w ciągu 24 godzin od udoju;
  • trzeba walczyć o zmianę przepisów jak również mentalności ludzi, którzy będą dbać o polski produkt i wspierać polskie rolnictwo.

Dzięki obecności ks. Jarosława Leśniaka, który opowiedział o znaczeniu Bożego Narodzenia, posiedzenie Rady odbyło się w atmosferze nadchodzących świąt. Zaproszeni goście - przedstawiciele urzędów, firm, instytucji i organizacji rolniczych, złożyli życzenia wszystkim obecnym, a także podziękowali za współpracę członkom Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu i  Zarządowi Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, życząc owocnej pracy na rzecz polskiego rolnictwa w kolejnym roku.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu -  Jan Kołodziejczyk złożył wszystkim życzenia, podziękował za współpracę oraz za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Daniel Mucha

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i obsługi Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu