Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Rawskiego

W dniu 27 października 2017 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Rawie Mazowieckiej odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Rawskiego. W posiedzeniu udział wzięli delegaci Rady Powiatowej oraz zaproszeni goście: w imieniu Kierownika PT KRUS w Rawie Mazowieckiej Starszy Inspektor Pani Barbara Szewczyk i Starszy Inspektor Pan Rafał Balcerak, Biuro Powiatowe ARiMR reprezentowała Pani Małgorzata Chojecka.

Przewodniczący RP IRWŁ w Rawie Mazowieckiej oraz Członek Zarządu IRWŁ Pan Mariusz Cheba przywitał zaproszonych gości  i przedstawił proponowany porządek posiedzenia  Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej, który następnie został przyjęty.

Pani Barbara Szewczyk przedstawiła informację o zasadach przechodzenia na emeryturę rolniczą. Prawo do emerytury rolniczej ma ubezpieczony rolnik, małżonek rolnika, domownik jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

- osiągnie wiek emerytalny,

- podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu co najmniej 25 lat.

 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

O wcześniejszą emeryturę rolniczą może ubiegać się ubezpieczony (rolnik, małżonek rolnika), który spełnia łącznie następujące warunki:

- osiągnął wiek 55 lat (dla kobiety) lub 60 lat (dla mężczyzny),

- legitymuje się okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat,

- zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

 

Powyższe warunki muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2017 r. Wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą może być złożony po tej dacie.

Do wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu emerytalno –rentowemu zalicza się okresy:

- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin

w latach 1983-1990,

- prowadzenia  gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,

-od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.

O wysokości emerytury rolniczej decyduje liczba lat:

- podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, za które zostały opłacone składki na to ubezpieczenie,

- podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie od 1 stycznia 1983 r. do
31 grudnia 1990 r. oraz wysokość opłaconych składek rocznych (od hektarów przeliczeniowych i działów specjalnych oraz od osób ubezpieczonych, z wyjątkiem domowników),

-prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym od dnia
 01 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za które została opłacona składka na Fundusz Emerytalny Rolników,

- podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu.

Możliwość łączenia okresów ubezpieczenia społecznego w KRUS i ZUS przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej mają tylko osoby urodzone przed dniem
1 stycznia 1949 r. Na wysokość emerytury rolniczej nie ma wpływu wartość produktów rolnych sprzedanych jednostkom gospodarki uspołecznionej w latach 1977-1989.

Na wysokość emerytury rolniczej nie mają wpływu okresy nieskładkowe, o których mowa
w przepisach emerytalnych

Osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów, od których zależy prawo do emerytury zgodnie
z przepisami emerytalnymi, tj. okresów składkowych (np. zatrudnienia, służby wojskowej) lub nieskładkowych(np. okresu urlopu wychowawczego, okresu nauki w szkole wyższej)

Postępowanie o przyznanie emerytury rolniczej wszczyna się na podstawie wniosku, złożonego przez osobę zainteresowaną lub jej pełnomocnika.

Do wniosku w sprawie przyznania emerytury rolniczej powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do tego świadczenia i jego wysokość.

Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w Oddziale Regionalnym KRUS lub Placówce Terenowej KRUS, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek może być zgłoszony w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą (e-PUAP) do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Ważne!

Wniosek o emeryturę rolniczą, może być wycofany, jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji, tj. w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.

Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli zostanie złożone na piśmie albo zgłoszone w KRUS ustnie do protokołu lub zgłoszone drogą elektroniczną. Prezes KRUS wydaje decyzję w sprawie prawa do emerytury rolniczej lub ustalenia jej wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji (np. wpływu ostatniego środka dowodowego, od którego zależy ustalenie prawa i wysokości emerytury rolniczej)

Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Chojecka pracownik Biura Powiatowego ARiMR.  Poinformowała, że  16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość w tym roku wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymają ci z nich, którzy spełnili warunki do przyznania płatności.

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

 STAWKI PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNICH ZA ROK 2017 określone w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rodzaje płatności bezpośrednich

Stawki płatności bezpośrednich

za rok 2017

Jednolita płatność obszarowa

461,55 zł/ha

Płatność za zazielenienie

309,77 zł/ha

Płatność dodatkowa

177,02 zł/ha

Płatność dla młodego rolnika

214,82 zł/ha

Płatność do bydła

291,03 zł/szt.

Płatność do krów

371,46 zł/szt.

Płatność do owiec

101,85 zł/szt.

Płatność do kóz

60,08 zł/szt.

Płatność do roślin strączkowych na ziarno do 75 ha

606,52 zł/ha

Płatność do roślin strączkowych na ziarno powyżej 75 ha

303,26 zł/ha

Płatność do roślin pastewnych

386,46 zł/ha

Płatność do chmielu

2 198,06 zł/ha

Płatność do ziemniaków skrobiowych

1 163,02 zł/ha

Płatność do buraków cukrowych

1 563,46 zł/ha

Płatność do pomidorów

1654,3 zł/ha

Płatność do owoców miękkich

1 118,75 zł/ha

Płatność do lnu

374,86 zł/ha

Płatność do konopi włóknistych

303,06 zł/ha

Płatność do tytoniu - grupa Virginia 

3,82 zł/kg

Płatność do tytoniu - pozostały tytoń

2,68 zł/kg

Kurs euro ogłoszony przez Europejski Bank Centralny, według którego obliczone zostały stawki płatności bezpośrednich za 2017 rok wynosi 4,3042 zł za 1 EUR.

W powiecie rawskim zostało złożonych ponad 2500 wniosków klęskowych w wyniku przymrozków.  Wnioski te w chwili obecnej podlegają weryfikacji. Płatności z tego tytułu mają być wypłacone do końca roku 2017.

W terminie 6 - 20 listopada 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014 - 2020. Wnioski o taką pomoc można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego. Poprzednie tegoroczne nabory wniosków odbyły się w terminie 5 - 18 października 2017 r. oraz 4 - 18 września 2017 r. W tym roku przewidywany jest jeszcze jeden nabór wniosków o takie wsparcie. Cykliczne ogłaszanie naborów umożliwia ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w zakończonych naborach i nie uda im się dokonać tego w ogłoszony właśnie naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym.

Na posiedzeniu zostały wypracowane następujące wnioski:

Znowelizować ustawę o ustroju rolnym odnośnie odprowadzanego 2% podatku od nabycia gruntu do Urzędu Skarbowego ponieważ powyżej 13 ha do 300 ha nie ma tego podatku. Nawet przy zakupie gruntu poniżej 1 ha , jeśli ma się nawet 13 ha to też płaci się ten podatek.

Aby składki pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie były odprowadzane do KRUS-u. W rolnictwie pracuje bardzo dużo ludzi, składki trafiają do ZUS-u, a potem jest opinia że  KRUS-u jest niedofinansowany.

Małgorzata Rosa

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej