Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie

W dniu 21 kwietnia 2017 roku  odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie podczas którego uczestniczyli: Pani Danuta Dobiegała – Urząd Gminy Kutno, Pani Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi, Pani Jagoda Perliceusz- Biazik – Biuro Regionalne  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi, Pan Jacek Boczkaja – Zastępca Prezydenta Miasta Kutno, Pani Elżbieta Wojciechowska – Urząd Miasta Kutno, , Pan Sławomir Lipski – Urząd Miejski w  Krośniewicach. Pani Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi  oraz Pani Jagoda Perliceusz- Biazik – Biuro Regionalne  Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi przedstawiły informacje o ubezpieczeniach w rolnictwie.

Towarzystwo  Ubezpieczeń  Wzajemnych  „TUW” prowadzi sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych, z możliwością skorzystania przez Rolnika z 65%-owej dopłaty z budżetu państwa – w przypadku dużego przedsiębiorcy, dla ubezpieczenia z dopłatą z budżetu państwa, wymagana jest uprzednia zgoda Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oferta Towarzystwa umożliwia ubezpieczenie wszystkich upraw rolnych wymienionych w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych, to jest zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, drzew i krzewów owocowych oraz roślin strączkowych, dla których to upraw ustawodawca przewidział obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50% ich powierzchni - wyjaśniła.  „TUW” umożliwia ubezpieczenie wymienionych upraw rolnych zarówno od pojedynczych ryzyk -powodzi,  gradu, przymrozków wiosennych, suszy, ujemnych skutków przezimowania), jak i od kilku ryzyk jednocześnie – oferowane są pakiety. 

Pan Radosław Trawczyński pracownik Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie przybliżył  Delegatom Rady Powiatowej temat płatności bezpośrednich w roku 2016 i 2017.

Zmiany w zasadach przyznawania płatności w stosunku do roku 2016

 Płatność do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych została zastąpiona płatnością do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno i płatnością do powierzchni upraw roślin pastewnych.

 Płatność do powierzchni upraw owoców miękkich (malin i truskawek) została zastąpiona płatnością do powierzchni uprawy truskawek.  

Od roku 2017 płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych - przysługuje do całej powierzchni uprawy buraków cukrowych objętej umową.

 Płatność do bydła lub płatność do krów - przysługuje maksymalnie do 20 szt. zwierząt spełniających warunki kwalifikowalności.

 Płatność do owiec przysługuje do samic przetrzymywanych w gospodarstwie w okresie od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia 2017 r., jeżeli wiek tych samic w dniu 15 maja 2017 r. będzie wynosił, co najmniej 12 miesięcy.

 Od roku 2017 w przypadku, gdy rolnik nie będzie realizował praktyk zazielenienia (dywersyfikacja upraw, utrzymywanie obszarów proekologicznych i zachowanie trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym), stosowane będą dodatkowe kary administracyjne. Wysokość takiej kary może wynosić maksymalnie 20% kwoty przypadającej na obszar zatwierdzony do jednolitej płatności obszarowej.

Pani Danuta Dobiegała, Urząd Gminy Kutno przedstawiła przybyłym delegatom plan zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Kutno, położonych w sołectwie Kotliska o powierzchni łącznej 10,4534 ha w tym: RII – 1,1811 ha, RIII- 9,0525 ha i RIIIb- 0,2198 ha, położonych w sołectwie Kotliska w gminie Kutno, w ramach opracowania na podstawie uchwały Rady Gminy Kutno Nr XXIII/134/2016 z dnia 21 września 2016 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obrębu Kotliska, Gminy Kutno.

Pan Jacek Boczkaja, Zastępca Prezydenta Miasto Kutno, przedstawił przybyłym delegatom plan zagospodarowania przestrzennego na terenie miasta Kutno, pomiędzy ulicą Sklęczkowską, Poprzeczną, Stalową i granicą miasta Kutna o powierzchni 0,3542 ha. Rada Miasta Kutna dokonała analizy obowiązującego Studium w celu dostosowania podstawowego przeznaczenia terenów do aktualnych i spodziewanych potrzeb mieszkańców. W tym celu podjęto Uchwałę Rady Miasta Kutno z dnia 20 września 2016 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w Kutnie pomiędzy ulicą Sklęczkowską, Poprzeczną, Stalową i granicą miasta Kutna. Do projektu planu wpłynął wniosek prywatnego inwestora w związku z inwestycją dotyczącą  budowy hali kompletacyjno- magazynowej z częściami socjalno-biurowymi o powierzchni zabudowy około 100 tys.m2 na nieruchomościach położonych na obszarze planu.

Pan Sławomir Lipski, Urząd Miejski w Krośniewicach przedstawił przybyłym delegatom plan zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Krośniewice, położonych w sołectwach Nowe, Szubsk Duży i Szubsk Towarzystwo, w ramach opracowania na podstawie uchwały Nr XVII/110/2016 Rady Miejskiej w Krośniewicach z dnia 29 lutego  2016 roku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Krośniewice dla drogi gminnej przechodzącej przez miejscowości Nowe, Szubsk Duży, Szubsk Towarzystwo, Cygany.

 Delegaci podczas Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie omawiali tematy związane z Konkursem „Lew Kutnowski”. to konkurs, który daje możliwość uhonorowania nowoczesnego rolnictwa oraz tych osób, które dzięki pomysłowości i wytrwałości w dążeniu do celu rozwijają swoje gospodarstwa i firmy, dbają o środowisko, kreują przy tym pozytywny wizerunek wsi i podnoszą jakość rolnictwa w powiecie kutnowskim.

Celem konkursu jest promocja rozwoju gospodarstw rolnych i firm z terenu powiatu, osiągnięć zawodowych i społecznych rolników i przedstawicieli firm, przedsięwzięć innowacyjnych i ekoinnowacji służących ochronie środowiska i opartych na wykorzystaniu lokalnego potencjału.

Z uwagi na omówienie wszystkich punktów przyjętego porządku obrad, zamknięcia posiedzenia Rady powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Włodzimierz Jaworski jednocześnie dziękując uczestnikom za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Magdalena Studzińska 

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i obsługi Rady Powiatowej