Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Pajęcznie

W dniu 5 marca 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa łódzkiego w Pajęcznie, które otworzył i prowadził Przewodniczący Rady – Pan Jacek Koziński. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie oraz zaproszeni goście: Marta Kołodziej, kierownik BP ARiMR w Pajęcznie i Robert Kasielski– pracownik ARMiR-u oraz Grzegorz Łuczak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieluniu.

Posiedzenie miało charakter informacyjny. Podczas obrad poruszono następujące tematy:

Bioasekuracja ASF – wystąpienie Powiatowego lekarza Weterynarii w Wieluniu.

Szkolenie „Zasady wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe – e Wniosek Plus”.

W pierwszej części Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pan Grzegorz Łuczak przedstawił informację na temat obowiązkowej bioasekuracji ASF.

Gospodarstwa, w których są hodowane świnie będzie kontrolowane przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Jeśli inspektorzy stwierdzą nieprawidłowości w zakresie wymagań weterynaryjnych, wówczas powiatowy lekarz weterynarii będzie wydawał decyzję nakazujące usunięcie uchybień. Będzie mógł także nakazać ubój lub zabicie świń i zakazać ich hodowli w danym gospodarstwie.

Wprowadzenie nowego prawa, a z nim obowiązków i zakazów dla wszystkich hodowców trzody chlewnej, wynika z zagrożenia dalszego szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski. Wystąpienie choroby na danym terenie powoduje restrykcje i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualnym przeniesieniem wirusa. Nowe przepisy powinny zwiększyć poziom zabezpieczenia gospodarstw przed wystąpieniem w nich ogniska ASF.

Nowe obowiązki dla hodowców świń określają, kto może wykonywać czynności przy świniach, jakiej wielkości muszą być maty dezynfekujące oraz jakie rejestry hodowca musi prowadzić.

W dalszej części posiedzenia Pan Robert Kasielski– pracownik ARMiR-u, przeprowadził szkolenie na temat „Zasady wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe

– e Wniosek Plus”.

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych muszą zostać złożone formie elektronicznej za pośrednictwem formularza geoprzestrzennego udostępnionego na stronie internetowej ARiMR. Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków przez internet,  Agencja przygotowała nową aplikację e Wniosek Plus. Jest ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia. Przez cały proces wypełniania wniosku rolnik jest prowadzony za pomocą kreatora.

Program ten, nie tylko wychwyci pomyłki, ale również na bieżąco będzie informował o popełnionych błędach czy brakach. Prawidłowo wypełniony e-wniosek zaoszczędzi rolnikowi czas na składanie dodatkowych wyjaśnień czy dokonywanie korekt, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku.

Zamiast wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą złożyć pisemne oświadczenie, w którym potwierdzą brak zmian w porównaniu do wniosku z poprzedniego roku. Oświadczenie może być składane przez rolników, którzy we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha. Delegaci Rady odnosili się z dużym zainteresowaniem do zagadnień zawartych w porządku obrad.

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie po zakończeniu realizacji porządku obrad i dyskusji dokonał zamknięcia posiedzenia. Podziękował uczestnikom za przybycie i merytoryczny wkład w przeprowadzone obrady.

Iza Potykanowicz

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej IRWŁ w Pajęcznie