Problemy i wyzwania w rolnictwie woj. łódzkiego

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego z inicjatywy Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łęczyckiego oraz Rad Powiatowych IRWŁ w Poddębicach, Zgierzu i Kutnie zorganizowała kolejne już spotkanie (ostatnio zorganizowano debatę rolniczą na Targach FERMA) poświęcone aktualnym problemom w rolnictwie. 27 lutego 2017 roku w Łęczycy na konferencji dotyczącej „Rozwoju gospodarstw rolnych - problemów i wyzwań” spotkali się rolnicy z 4 powiatów by porozmawiać o rolnictwie województwa łódzkiego. Na spotkanie w Łęczycy Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski zaprosił przedstawicieli wszystkich partii mających swoich reprezentantów w polskim parlamencie, przedstawicieli Sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz instytucji rolniczych. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie byli: Marek Mazur - Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Dariusz Klimczak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Paweł Bejda - Poseł na Sejm RP, Artur Dunin - Poseł na Sejm RP, Jakub Gajewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Marek Sarwa - zastępca Dyrektora ŁODR z s. w Bratoszewicach, Krzysztof Ochnicki - Kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem OT ANR w Łodzi, Radosław Arkusz - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Poddębicach, Karol Karolak - Wiceprezes Rynku Hurtowego „Zjazdowa” S.A., Przemysław Majchrowski - Dyrektor COBORU Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie, Ewa Bednarek - Członek Zarządu IRWŁ oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej IRWŁ w Poddębicach, Jerzy Kuzański - Dyrektor IRWŁ, Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Zgierzu, Włodzimierz Jaworski - Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie, Anna Bieniawska - Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi, Wojciech Zdziarski - Starosta Powiatu Łęczyckiego, Piotr Jabłoński - Kierownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Łęczycy, Włodzimierz Frankowski - Wójt Gminy Góra Św. Małgorzaty, Zbigniew Wojtera - Wójt Gminy Daszyna, Mirosław Włodarczyk - Wójt Gminy Witonia, Jacek Rogoziński - Wójt Gminy Łęczyca, Krzysztof Lisiecki - Wójt Gminy Piątek, Krzysztof Próchniewicz - Wójt Gminy Świnice Warckie, Robert Pawlikowski - Wójt Gminy Oporów, Urszula Kacperska - Przewodnicząca Rady Gminy Piątek. Spotkanie prowadził Bronisław Węglewski -  Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Małgorzata Gabryelczak – Przewodnicząca Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łęczyckiego.

W trakcie dyskusji rolnicy mówili o trudnej sytuacji w warzywnictwie, która związana jest z embargiem rosyjskim. Wielu z nich utraciło rynek rosyjski i możliwość sprzedaży. Pytano o rekompensaty dla tych rolników. Rolnicy chcą usłyszeć konkretne odpowiedzi od rządzących. Jednocześnie zwracano uwagę na to, że ważne jest wspólne działanie rolników i organizacji rolniczych, ponad podziałami politycznymi, a także z obopólnym szacunkiem. Rolnicy nie chcą mówić o polityce, ale o konkretnych rozwiązaniach. Dla rolnika ważna jest cena i opłacalność produkcji. Niestety, ostatnio produkcja staje się nieopłacalna, szczególnie po wzroście cen paliwa i środków do produkcji. Dyskutujący zwracali uwagę, że w tym łańcuchu: producent – konsument, głosy pośredników i konsumentów są zawsze takie same - wszystkim musi się opłacać, wszyscy mają koszty - tylko nie rolnicy. Rolnicy nie są zauważani. Rolnicy mają sprzedawać jak najtaniej. Wiele głosów krytycznych odnosiło się również do nowej ustawy o ustroju rolnym. Ograniczenia w sprzedaży ziemi niejednokrotnie utrudniają rozwój gospodarstw rolnych. Długi okres użytkowania - 10 lat i brak możliwości sprzedaży ziemi w tym czasie, to najczęstsze utrudnienie. Rolnika nie stać na zakup ziemi, a kiedy już kupi, jest do niej przywiązany 10 - letnim okresem użytkowania. W trakcie spotkania poruszano problem spółek wodnych i ich finansowania, uboju rytualnego, konfliktów z kołami łowieckimi, obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych, problemów z dopłatami obszarowymi oraz odmian rekomendowanych do uprawy na terenie województwa łódzkiego. Zwracano uwagę na potrzebę promocji polskiej żywności na zagranicznych targach oraz pomocy dla polskich producentów w możliwości wystawiania się na zagranicznych wystawach. Wielu rolników poruszało problem wymarznięć i błędnego szacowania szkód, a także trudności z Krajowym Bilansem Wodnym. Rozmawiano o roli sołectw i sołtysów oraz konieczności takiej zmiany przepisów, aby sołectwa miały możliwość pozyskiwania środków z zewnątrz. Rolnicy zwracali uwagę na podniesienie wieku emerytalnego rolników. Gospodarstwa prowadzone przed 65latków nie mają perspektyw bo nie ma komu ich przekazać. Młodzi nie będą czekać. Dyskutowano również o bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych i przeniesienie tej sprzedaży do internetu. To szansa dla małych gospodarstw. 

Podsumowując konferencję w Łęczycy, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski zaznaczył potrzebę dyskusji i organizacji tego typu spotkań z rolnikami województwa łódzkiego ponad podziałami politycznymi.