Resort środowiska ws. zmniejszenia zagęszczenia populacji dzików

W odpowiedzi na wniosek KRIR podjęty na XI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w dniu 11 czerwca 2018 r. do Biura KRIR wpłynęła odpowiedź resortu środowiska Departamentu Leśnictwa w sprawei wprowadzenia odstrzału dzików, na terenie całego kraju, które prowadziłoby do zmniejszenia zagęszczenia populacji do poziomu 0,1 os/km2. Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim w sezonie łowieckim 2017/2018 pozyskali 340 tys. sztuk dzików, co stanowiło 92% wykonania planu pozyskania tego gatunku, prowadzącego do zmniejszenia zagęszczenia do poziomu 0,1 os./km2. Wiązało się to z ponad 4,3 mln wyjść myśliwych w łowisko, czyli statystycznie każdego dnia ok 12 tys. myśliwych wykonywało polowanie.

Ministerstwo Środowiska nie uznało za zasadne podejmowanie dodatkowych działań przyczyniających się do zmniejszenia liczebności populacji dzików w kraju, gdyż zmniejszenie zagęszczenia sukcesywnie wykonywane jest przez członków PZŁ.

Ponadto, należy zaznaczyć, że Minister Środowiska stale monitoruje wykonywanie tego działania przez Polski Związek Łowiecki.

(Źródło: KRIR)