Spotkanie samorządu rolniczego - Dożynki na "Zjazdowej"

W sobotę 27 sierpnia 2016 roku odbyły się Dożynki Owocowo-Warzywne na Łódzkim Rynku Hurtowym „Zjazdowa” . Gospodarzami uroczystego podsumowania tegorocznych plonów byli: Karol Karolak – Wiceprezes Łódzkiego Rynku Hurtowego „Zjazdowa” SA, Bronisław Węglewski – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Wojciech Pisarski – Przewodniczący Rady Osiedla „Dolina Łódki”. Podziękowali oni za trud i rolnicze zaangażowanie. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zaznaczył ogromny wkład polskiego rolnika w rozwój kraju. Polskie rolnictwo to przecież podstawa bytu wielu rodzin, to podstawa bytu państwa. Zaapelował, żeby polskiego, sprawiedliwie dzielonego chleba nigdy nie zabrakło. Starostowie dożynek Andrzej Sołtysiak i Anna Lasoń rozdali, licznie zgormadzonym, chleb upieczony z mąki z tegorocznych plonów. Ta stara tradycja dzielenia się plonami w czasie Dożynek oraz przygotowywania wieńców dożynkowych symbolizuje ukończenie żniw i prac polowych, a także dziękczynienie i prośbę o pomyślne zbiory w przyszłym roku. Z tej okazji też, Mszę Św. odprawili ks. Proboszcz Marek Izydorczyk oraz Duszpasterz Rolników Łódzkich  ks. Jarosław Leśniak. Dożynki to radosny czas podsumowań, satysfakcja z wykonanej pracy i o tym właśnie śpiewały zespołu ludowe, które licznie przybyły na uroczystość. Dla zgromadzonych staropolskie, tradycyjne przyśpiewki zaprezentowały m.in.: „Gospochy”,  „Byszewianie”, „Lipki” , „Seniorki”, „Fajne Babki z Będkowa”, natomiast DJ z klubu Wytwórnia w Łodzi poprowadził zabawę taneczną. W czasie wydarzenia na Zjazdowej dużym zainteresowaniem cieszyło się rękodzieło ludowe, a także stoiska z produktami tradycyjnymi. Jak co roku, Dożynki Owocowo-Warzywne to także okazja do spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego i instytucji okołorolniczych. Delegaci IRWŁ oraz rolnicy z terenu województwa łódzkiego dyskutowali o sytuacji na rynkach rolnych, szczególnie na polskim rynku rolnym i wpływie bezcłowego importu produktów rolniczych z Ukrainy. Rozmawiano o problemach z jakimi boryka się od lat polski rolnik, o możliwościach pomocy dla rolników. Analizowano nową ustawę o obrocie ziemią i projekt nowego Prawa Wodnego. Podsumowano również działania samorządu rolniczego, a także tegoroczne żniwa i zbiory. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jako jeden z organizatorów Dożynek zorganizowała Piknik Wieprzowy, który promował wśród konsumentów spożycie mięsa wieprzowego poprzez zwiększenie udziału w codziennej diecie mięsa wieprzowego i jego przetworów. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy dla dzieci i dorosłych oraz degustacja potraw z mięsa wieprzowego. Piknik został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.