Ustawa Prawo łowieckie - od 1 stycznia 2019 r.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 24 października 2017 r. do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło o wprowadzenie w życie od dnia 1 stycznia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckie z dnia 22 czerwca 2016 r. (Dz. U. 2016 poz. 1082), która przewiduje nowe zasady szacowania szkód łowieckich i wypłaty odszkodowań Departament Leśnictwa Ministerstwa Środowiska przedstawił następujące wyjaśnienia.

Minister Rozwoju i Finansów przygotował projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018. Obecnie po pierwszym czytaniu w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej (druk sejmowy 1945) został on skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Projekt przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy — Prawo łowieckie o kolejny rok. Nowy planowany termin wejścia w życie ww. ustawy to 1 stycznia 2019 r.

Zapewniamy też, że na etapie projektowania ustawy budżetowej na kolejny rok Minister Środowiska występował do Ministra Rozwoju i Finansów z zapotrzebowaniem na środki finansowe niezbędne do realizacji nowych obowiązków w zakresie szacowania szkód i wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne wynikających z ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy — Prawo łowieckie na potrzeby zarówno wojewodów jak i Funduszu Odszkodowawczego. Jednak wysokość środków niezbędnych do zapewnienia realizacji ww. obowiązków od dwóch lat przekracza możliwości finansowe budżetu państwa.

Odnosząc się do kwestii zakończenia procesu legislacyjnego ustawy o zmianie ustawy — Prawo łowieckie (druk 1042) przypominamy, że zakończenie prac nad projektem leży obecnie wyłącznie w gestii posłów. Informujemy także, że Minister Środowiska zwrócił się z prośbą do Pani Poseł Anny Paluch o jak najszybsze zwołanie podkomisji nadzwyczajnej w celu zakończenia prac nad projektem i skierowania go do drugiego czytania w Sejmie RP. Uchwalenie nowych przepisów pozwoli uniknąć dalszych problemów wynikających z braku realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2014 r. (sygn. P19/13).

(Źródło: KRIR)