Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt – nowe przepisy

11 lipca 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe przepisy mają usprawnić działania prowadzone w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń. Proponowane rozwiązania ułatwią likwidację chorób zakaźnych zwierząt, co przyczyni się do ograniczenia strat ponoszonych przez hodowców i producentów oraz sektor rolno-spożywczy. Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w drodze decyzji administracyjnej – będzie mógł nakazać posiadaczowi gospodarstwa podjęcie działań umożliwiających wykonanie przez myśliwych odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze lub zakazać działań uniemożliwiających lub utrudniających wykonanie takiego odstrzału. Rozwiązanie to usprawni prowadzenie odstrzału dzików, w szczególności na obszarach, gdzie tereny rolnicze położone są w bezpośredniej bliskości lasu.

Na myśliwych oraz dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich nałożono – przy podejrzeniu choroby zakaźnej wśród zwierząt wolno żyjących – obowiązki analogiczne, jakie obowiązują posiadaczy zwierząt, w tym m.in.: przekazywanie informacji o znacznej liczbie nagłych padnięć, uniemożliwienie osobom postronnym dostępu do zwłok zwierzęcych oraz udzielanie informacji i wyjaśnień organom Inspekcji Weterynaryjnej.

Uszczegółowiony został przepis dotyczący wykładania mat dezynfekcyjnych przez zarządców dróg publicznych.

Zaproponowano, aby powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda mogli – w wyjątkowych sytuacjach – zakazać na danym obszarze utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych. Wprowadzenie tego ograniczenia miałoby miejsce wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, dotyczących szybko szerzących się lub powodujących znaczące straty szczególnie groźnych epizootii, o dużym znaczeniu dla gospodarki krajowej.

Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w przypadku, gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt – będzie mógł wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dla poszczególnych dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich dodatkowych osób do realizacji tego nakazu. Pozwoli to na usprawnienie odstrzału sanitarnego, przez zwiększenie liczby osób, które taki odstrzał będą mogły realizować, nie będąc członkiem danego koła łowieckiego.

Uszczegółowiono przepisy dotyczące wykonywania odstrzału sanitarnego na obszarach objętych formami ochrony przyrody oraz zaproponowano wprowadzenie sankcji w postaci wypowiedzenia umowy dzierżawy.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(Źródło: premier.gov.pl)