Pakiet pomocy także dla rolników

W związku z ogłoszeniem epidemii wywołanej COVID-19, 23 marca 2020 r.  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (również na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego) zwrócił się z apelem do Ministra Rolnictwa o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do objęcia pakietem pomocy również rolników i ich rodzin, gdyż ustawa z dnia 2 marca 2020 r.

Zboża z Ukrainy zgodne z normami

W związku z   pismem  KRIR w sprawie  kontroli importu kukurydzy z Ukrainy, resort rolnictwa przedstawił poniższe wyjaśnienia. Kontrole roślin oraz towarów  pochodzenia roślinnego importowanych  do Polski z państw trzecich, w zależności od celu  kontroli, prowadzone są przez różne służby kontrolne,  tj. Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i  Nasiennictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych, czy Inspekcję Weterynaryjną.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników do zmiany

Zbliża się 30 lat od uchwalenia przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 174), które objęły zabezpieczeniem społecznym rolników i domowników. Przepisy były bardzo potrzebne, bowiem do lat 90-tych rolnicy nie mogli korzystać tak jak inni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej  z przywilejów związanych z ubezpieczeniem społecznym.

COVID-19 - jak się chronić?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rekomenduje podjęcie następujących działań, mających na celu ochronę Waszego zdrowia i życia: Zamknijcie swoje siedliska/domostwa przed osobami z zewnątrz, zamieśćcie na bramach gospodarstwa, w widocznym miejscu, informację o zakazie wstępu na teren posiadłości bez uprzedzenia i wyraźnej Waszej  zgody – Wskazane jest zamieszczenie informacji o numerze telefonu kontaktowego do właściciela gospodarstwa.

COVID-19 - co z zatrudnieniem w rolnictwie?

Epidemia Covid-19 w zaledwie miesiąc diametralnie zmieniła sposób życia nas wszystkich. Wirus rozprzestrzenił się na całym kontynencie, wpływając na społeczeństwo w wieloraki sposób. Przede wszystkim jednak stanowi on zagrożenie dla zdrowia publicznego naszych obywateli.

To właśnie dlatego musimy działać szybko. Żadne działania jednak nie mogą być podejmowane kosztem utraty wiarygodności czy stanowić zagrożenie dla niezbędnego przepływu prac w kluczowych sektorach takich jak rolnictwo.

Apel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Nie zamykajmy targowisk i bazarów – apel ministra rolnictwa do samorządów

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.