Doradca Ministra Obrony Narodowej do spraw współpracy z samorządem terytorialnym

Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski, a jednocześnie Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego,  w dniu 11 marca 2024r. został powołany na Doradcę Ministra Obrony Narodowej do spraw współpracy z samorządem terytorialnym przez Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jest to bardzo ważne wydarzenie, że wojsko w gminie Buczek i Łasku będzie miało w tych strukturach reprezentanta gmin związanych typowo z wojskiem. Do zadań Zespołu należy w szczególności:

Wniosek o obniżenie czynszów dzierżawnych KOWR

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas II posiedzenia KRIR VII kadencji w dniu 22 lutego 2024 r., zwrócił się w dniu 06 marca 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego w następującej kwestii dotyczącej opłat za czynsz dzierżawny nieruchomości wydzierżawionych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Do 31 marca nabór wniosków o rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne

Do 31 marca br. producenci rolni, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne podmiotom skupującym, które w 2023 r. stały się niewypłacalne, mogą złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy.

Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Fundusz Ochrony Rolnictwa.

Apel Rolników do Rządu o uszczelnienie granicy - stanowisko Ministerstwa Finansów

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, z 20 lutego 2024 r. do Rządu RP o uszczelnienie granic i zatrzymanie niekontrolowanego napływu artykułów żywnościowych Ministerstwo Finansów przedstawiło pismem z 11 marca 2024 r. wyjaśnienia w sprawie sytuacji na polsko-ukraińskim odcinku granicy państwowej.

„Do zadań Krajowej Administracji Skarbowej stosownie do przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 813 z późn. zm.) należy m.in.:

Wniosek KRIR o powołanie niezależnego laboratorium i pobierania próbek - stanowisko MRiRW

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych realizującym wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w sprawie powołania niezależnego laboratorium odwoławczego badającego parametry płodów rolnych resort rolnictwa przedstawił następujące informacje.