Żniwa – sytuacja na polach w Polsce

Sprzyjająca pogoda w tym tygodniu sprawiła, że zaczęły się pierwsze żniwa rzepaku. Oczywiście w trakcie jest już zbiór jęczmienia ozimego, a w niektórych miejscach kraju właśnie się kończy. Oto przegląd stanu pól w poszczególnych rejonach Polski. Na południu kraju, a dokładnie w powiecie nyskim wykoszone jest już 80% jęczmienia ozimego, a plon najczęściej mieści się w granicach od 6 do 9 t/ha. Pozostałe 20% zostało tylko na cięższych, wilgotniejszych glebach, gdzie zbiór jest utrudniony. Trwają tu także żniwa rzepaku, którego średnia wilgotność to 11-12%. Są miejsca, gdzie jest ona niższa - głównie na lżejszych glebach. Na polach, gdzie rozpoczęto zbiór najczęściej plony oscylują w granicach 3-4 t/ha.

Z kolei w powiecie pszczyńskim wykoszono trochę mniej jęczmienia, niż w powiecie nyskim, bo około 60-70%.  Sytuacja w rzepaku jest jednak podobna i ruszyły pierwsze zbiory. W przypadku plonów prognozuje się maksymalnie 3 t/ha.

W Wielkopolsce również trwają żniwa jęczmienia ozimego, gdzie przewiduje się plon na poziomie ubiegłego roku. Pokosy rzepaku także dopiero się zaczynają, wilgotność wynosi 12%, zaś szacowany plon na poziomie około 3 t/ha. Jeśli słoneczna pogoda będzie się utrzymywać przewiduje się, że żniwa zaczną się za 2-3dni.

Z kolei w lubuskiem jęczmień ozimy został skoszony, a jego plony szacuje się na 6-7 t/ha. Żniwa rzepaku zaczynają się, jednak nie przewiduje się dużych zbiorów ze względu na gradobicie. Rozpoczynają się powoli pokosy pszenżyta oraz żyta. W rejonie tym obserwuje się odbijanie jęczmieni jarych, głównie na słabszych polach.

Rozpoczęcie żniw rzepaku i jęczmienia na północnym zachodzie Polski jarego przewiduje się z początkiem następnego tygodnia.

W przypadku województwa pomorskiego w powiecie człuchowskim w tym tygodniu koszono pszenżyto ozime oraz żyto. Po niedzieli z dużym prawdopodobieństwem rozpocznie się zbiór jęczmienia jarego na lżejszych glebach. Z kolei w rejonie Żuław nieśmiało zaczęły się zbiory rzepaku od 3 dni. Prognozuje się tu podobnie jak w większej części kraju około 3 t/ha maksymalnie. Przewiduje się, że być może w następnym tygodniu ruszą żniwa pozostałych zbóż.

Na Lubelszczyźnie również trwają pierwsze żniwa rzepaku, jednak plon przewiduje się słaby na poziomie 2-3 t/ha. Jęczmień ozimy został w całości skoszony, a jego plon oscyluje w granicach 7,5 – 8 t/ha. Według zebranych informacji w ciągu najbliższych 3-4 dni zacznie się pokos pszenicy ozimej.

(Źródło: KFPZ)