Do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zgłaszają się rolnicy (szczególnie z powiatu łódzko-wschodniego), którzy informują, że od pierwszych dni kwietnia br. nie odnotowano stałych opadów deszczu. Pomimo, iż gleba posiadała znaczne zasoby wody po zimie, na skutek wysokich temperatur panujących w kwietniu i w maju br. dochodzących do 30 stopni Celsjusza w cieniu, zasoby wilgoci zostały szybko wyczerpane. Burze przechodzące lokalnie nie są w stanie pokryć roślinom zapotrzebowania na wodę. Lustracja pól daje podstawę do stwierdzenia o wystąpieniu stanu suszy, co również potwierdza Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach wydając komunikat o wystąpieniu w drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku suszy rolniczej na obszarze Polski. W zbożach jarych głównym objawem suszy jest słabe rozkrzewienie roślin, w efekcie dające niską obsadę roślin. Obecnie zauważalne jest zasychanie pędów. W zbożach ozimych na skutek wysokich temperatur i braku opadów skróceniu uległa faza strzelania w źdźbło i rośliny szybko przeszły do fazy wykłaszania.
W związku z powyższym Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego podjęła następujące działania:
- IRWŁ do ministra rolnictwa w sprawie pomocy dla rolników z rezerw UE
- Spotkanie w sprawie suszy w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim
- IRWŁ do ministra rolnictwa w sprawie pomocy dla producentów owoców miękkich
- IRWŁ w aprawie pomocy MSZ dla ukraińskich plantatorów
- IRWŁ do Wojewody Łódzkiego w sprawie problemów z szacowaniem strat
- IRWŁ do Wojewody Łódzkiego w sprawie zmiany zasad szacowania strat - susza
- Apel IRWŁ do ministra rolnictwa o pomoc finansową (do każdego hektara) dla rolników
- IRWŁ w sprawie konieczności dostarczania kopii oryginału wniosków o dopłaty obszarowe
- Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego do ministra rozlnictwa z apelem o zmianę zasad szacowania strat
- Apel IRWŁ do Jana Krzysztofa Ardanowskiego - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie problemów z monitoringiem suszy
- Apel IRWŁ do Wojewody Łódzkiego o wprowadzenie stanu klęski suszy na terenie województwa łódzkiego
- Zaapelowała do rolników, których dotknęła susza o niezwłocznie udanie się do właściwego Urzędu Gminy i wnioskowanie o powołanie komisji, które zajmą się szacowaniem strat w gospodarstwach.
- Wystosowała apel do Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Łodzkiego o powoływanie komisji szacujących straty w gospodarstwach rolnych, tak, aby pozyskane w ten sposób środki finansowe pozwoliły rolnikom choć w części zrekompensować powstałe w ich gospodarstwach szkody.
- Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystosowała pismo do Zbigniewa Rau - Wojewody Łódzkiego z prośbą o rozważenie możliwości uruchomienia dodatkowych środków finansowych przez Radę Ministrów
- Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystosowała apel do Wiktora Szmulewicza Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych o bieżące monitorowanie sytuacji w kraju pod kątem wystąpienia suszy i zwrócenie się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ewentualne zabezpieczenie środków finansowych na działania pomocowe dla producentów rolnych.
- Pismo z dnia 17 maja br, o anomaliach pogodowych do KRIR i Wojewody Łódzkiego