Łódzki finał wojewódzkiego konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”

10 czerwca 2022 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi odbyło się rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pt. „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”, nad którym honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spotkanie prowadził dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi Tomasz Nowicki. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród swoją obecnością zaszczycili: st. bryg. Sebastian Kościsty, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, Dominik Hamrin, dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Beata Ozga-Flejszar, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowej Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Tadeusz Morawski, zastępca dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach,Tomasz Heliński, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi, Beata Rzewuska z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Rafał Bieniek reprezentujący Łódzkiego Kuratora Oświaty, Dorota Gadzinowska menedżer sprzedaży Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi, podkomisarz Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Na finał przyjechało 19 laureatów wraz z rodzicami, nauczycielami i członkami rodzin.

W województwie łódzkim konkurs był podzielony na 19 rejonów, obejmujących zasięgiem 19 Placówek Terenowych KRUS. Z każdego rejonu do finału wojewódzkiego zakwalifikowano po 3 najlepsze prace z każdej grupy wiekowej. W bieżącym roku, mimo pandemii i nauki zdalnej, w konkursie wzięło udział 3 045 uczniów ze 183 szkół podstawowych z naszego województwa. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych:

I grupa – klasy 0-III szkoły podstawowej,

II grupa – klasy IV-VIII szkoły podstawowej.

Głównymi celami konkursu były:

promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich,

poszerzanie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń zwiększających ryzyko upadków osób w gospodarstwie,

rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów szkół podstawowych.

Komisja wojewódzka, miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie oceniane prace prezentowały wysoki poziom zarówno pod względem merytorycznym (treści, przesłania), jak również pod względem jakości wykonania, techniki i pomysłowości. Ostatecznie komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić w etapie wojewódzkim po 10 uczniów w każdej z dwóch kategorii wiekowych:

Laureaci w I grupie wiekowej (klasy 0 – 3):

I miejsce - Fabian Mularczyk, uczeń klasy II Publiczne Szkoły Podstawowej w Przedborzu

II miejsce - Tobiasz Woźniak, uczeń klasy II Szkoły Podstawowej w Skomlinie

III miejsce - Nela Stępień, uczennica klasy 0 Akademii Przedszkolaka w Bełchatowie

IV miejsce - Kaja Kędziora, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Kruszewscu

V miejsce - Amelia Naskręt, uczennica klasy I Szkoły Podstawowej w Woli Blakowej

Laureaci w II grupie wiekowej (klasy 4 – 8):

I miejsce - Joanna Strzelczyk, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej Okalewie

II miejsce - Bartosz Janas, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Żdżarach

III miejsce - Wiktoria Zielińska, uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Os. Niewiadów

IV miejsce - Aleksandra Chudy, uczennica kl. IV  Szkoły Podstawowej w Gomulinie

V miejsce - Zuzanna Prasek, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej w Paradyżu

Wyróżnienia w I grupie wiekowej otrzymali:

Aleksander Zawadzki z kl. 0 Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich filia Piaski

Ksawery Cichy z kl. II Szkoły Podstawowej w Domaniewie

Kornelia Smolarek z kl. 0 Szkoły Podstawowej w Łęcznie

Jan Gaca z kl. I Szkoły Podstawowej w Sierzchowach

Maria Wójcik z kl. II Szkoły Podstawowej w Bąkowie Górnym

Wyróżnienia w II grupie wiekowej otrzymali:

Julia Kaźmierska z kl. VII Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku

Maja Gorzoń z kl. VIII Szkoły Podstawowej SP w Sulmierzycach

Ewa Dróżdż z kl. IV Szkoły Podstawowej w Poświętnem

Dominik Ciura z kl. IV Szkoły Podstawowej w Parcicach

Oliwia Kacela z kl. VIII Szkoły Podstawowej w Oszkowicach

Po uroczystym podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród, podkomisarz Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy w skupieniu słuchali cennych informacji na temat bezpiecznych zachowań.

Na zakończenie dzieci i opiekunowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu i pojazdów strażackich.

Głównym organizatorem konkursu w województwie łódzkim był Oddział Regionalny KRUS w Łodzi. Współorganizatorami i fundatorami nagród były Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Łódzki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Patronat medialny nad konkursem objęły miesięczniki „W Nowej Roli” i „RADA”.

Należy podkreślić, że uznanie centralnej komisji konkursowej zdobyło troje dzieci z województwa łódzkiego:

II miejsce w Polsce w I-szej kategorii wiekowej zajął Fabian Mularczyk ze szkoły w Przedborzu;

wyróżnienia Prezesa KRUS zdobyli: Wiktoria Zielińska ze szkoły w Osiedlu Niewiadów i Tobiasz Woźniak ze szkoły w Skomlinie.

Laureaci i wyróżnieni w etapie centralnym odbiorą nagrody 15 czerwca w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

Przemysław Kraska

kierownik referatu