W dniu 11 sierpnia 2021r. odbyło się Szkolenie dla rolników z zakresu ASF – Bioasekuracja i Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli.

Szkolenie odbyło się w Zduńskiej Woli w Sali Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Dolnej 41.Wzieli w nim udział zaproszeni goście tj.; Przedstawiciele Instytucji Pracujących na Rzecz Rolnictwa, Rolnicy i  Delegaci Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Zduńskiej Woli. Pan Przewodniczący Zenon Kowalski poprowadził część oficjalna i przywitał zaproszonych gości następnie oddał głos Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii –Panu Sławomirowi Borkowskiemu, który poprowadził szkolenie dla Rolników.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku – omówił zagadnienia dotyczące ASF (Afrykański Pomór Świń) i przedstawił zebranym jak stworzyć „plan bezpieczeństwa biologicznego” w swoim gospodarstwie i jak ważne jest radykalne podejście do problemu.

Następnie zabrał głos  Pan Tomasz Mroczek – Inspektor Weterynaryjny ds. Zdrowia Zwierząt. Omówił objawy występujące u zwierząt zakażonych ASF oraz zasięg zagrożenia tą chorobą zakaźną. Szkolenie miało uczulić rolników na ogrom zagrożenia przy braku ostrożności. Ceną jest wybicie całego stada.

Gościem szkolenia był Pan Jerzy Wojciechowski- konsultant ds. nawożenia w Radzie Powiatowej IR w Sieradzu, który w ramach koleżeńskiej pomocy zechciał pomóc naszym rolnikom.  W związku z programem trwającym do końca roku 2021 trwa nabór wniosków na dofinansowanie zadań w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. O dofinansowanie w postaci dotacji  na zakup wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, będą mogli ubiegać się posiadacze użytków rolnych o pH gleby poniżej lub równej 5,5 i powierzchni nieprzekraczającej 75 ha. Omówił jak pobierać próbki gleby i jak wypełnić wersję elektroniczną wniosku. Jakie są wymagane dokumenty, które należy złożyć do sekretariatów właściwych ze względu na lokalizację użytków rolnych Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych.

Anna Kamila Kaczmarek

Specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich