III /VII  kadencji Posiedzenia Rady Powiatu Skierniewickiego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu 19.04.2024 roku odbyło się kolejne III/VII  kadencji Posiedzenia Rady Powiatu  Skierniewickiego  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Na posiedzenie zaproszono następujące osoby: Mirosława Belinę - Starostę Powiatu Skierniewickiego oraz przedstawicieli jednostek rolniczych powiatu: Piotr Cymerski - Powiatowy Lekarz Weterynarii, Aneta Michalska Foks Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii, Michał Rutkowski - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w  Skierniewicach.

Na posiedzeniu poruszono następujące tematy:

• Aktualna sytuacja epizootyczna związana z bezpieczeństwem weterynaryjnym na terenie powiatu skierniewickiego i kraju.
  • Płatności w Planie Strategicznym WPR - realizacja płatności za rok 2023 i dopłaty na rok 2024
  • Aktualności w działaniach Rady Powiatowej i Wojewódzkiej IRWŁ w ostatnim kwartale 2024 roku.

Na zakończenie każdego tematu obecni delegaci IRWŁ w Skierniewicach mieli możliwość zadawania pytań na nurtujące ich tematy. Podczas Posiedzenia Starosta Powiatu Skierniewickiego w podsumowaniu Kadencji Samorządu Powiatowego podziękował za współpracę z naszą Radą i wręczył Przewodniczącemu Rady Powiatowej oraz Wiceprezesowi IRWŁ Jackowi Ossowiczowi oraz Lekarzowi Powiatowemu Wet. Piotrowi Cymerskiemu symboliczne statuetki.

Ogólnie stwierdza się niezadowolenie z obecnej sytuacji w rolnictwie. Mnożą się frustracje dotyczące skupu zbóż-napływu masy zbóż i innych produktów z Ukrainy. Oprócz niesprzyjającej pogody w rolnictwie na niekorzyść wpływają niskie ceny sprzedaży płodów i rosnące koszty produkcji. Według większości delegatów polskie rolnictwo zmierza w złym kierunku. Obecnie rolnicy domagają się  przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i artykuły rolno – spożywcze z Ukrainy tak, aby doprowadzić je do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim. Chcą rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno – spożywczych wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę oraz nie mniej istotne zdjęcie z polskiego rynku, nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne, i jak dodatkowo dokładne sprawdzenie, kto i ile tego zboża do kraju sprowadził. Rolnicy zapowiadają, że jeżeli nie zostaną spełnione postulaty rolników będą w dalszym ciągu odbywać się strajki w różnych formach i różnych regionach kraju.

Grażyna Olszewska

Biuro Powiatowe IRWŁ w Skierniewicach