Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc marzec 2024r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje  opinie   w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze. Również wydaje opinie do wieloletnich łowieckich planów hodowlanych.

W dniu 21.03.2024r. odbyło się kolejne posiedzenia Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, podczas którego Zarząd omówił m.in.  trudną sytuacje w rolnictwie w kontekście protestów rolniczych oraz wydał opinie w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na nieleśne na wniosek Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz gruntów rolnych na nierolne na wniosek gmin.

Zarząd IRWŁ na bieżąco monitoruje sytuację w rolnictwie i podejmuje działania kierując wnioski w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniu 12 marca 2024r. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przesłała do KRIR zgłoszenie do IV edycji konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. 

W dniu 21 marca 2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z związku z zapowiedzią Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pomocy do sprzedaży pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, żyta i mieszanek zbożowych w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2024r. z wnioskiem o objęcie pomocą również producentów rolnych posiadający duże zapasy zbóż, które przeznaczone będą na skarmienie zwierząt (drób, trzoda chlewna). Pozwoli to na uniknięcie „sztucznej sprzedaży” (tj. rolnik od rolnika) lub uruchomienie  pomocy  w postaci dopłat do hektara analogicznie jak  dopłaty  do kukurydzy.

W dniu 27 marca 2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na rok 2024 do 30 czerwca 2024r. z uwagi na to, iż, są planowane zmiany w zasadach składania wniosków.

W dniu 27 marca 2024r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z prośbą o  rozpatrzenie i realizację poniższych wniosków:

1. Podjąć ponownie działania w celu przywrócenia stawki za dopłaty podstawowe i uzupełniające do wysokości 180 euro do ha dla wszystkich rolników. Stawka dopłat  za 2023r została obniżona  do 118 euro za ha, co jest krzywdzące  dla rolników, którzy z różnych przyczyn nie mogli wejść   w ekoschematy.                                                                                        

2. Podjąć ponownie działania w celu całkowitego zniesienia  warunkowości – normy GAEC 6                  i GAEC 8. W przypadku normy GAEC 6 powinno się ją znieść ze względu na nieracjonalną gospodarkę wodną w glebie – orka wiosenna wysusza ziemię. Obowiązujące przepisy nie mają praktycznego odzwierciedlenia przy zmieniającym się klimacie. W celu wzbogacenia gleby rolnik powinien mieć możliwość zaorania poplonów zasianych po żniwach już po 1 listopada. Ugorowanie powinno być całkowicie zniesione. Każdy rolnik powinien dostać rekompensatę za poniesione straty z tytułu ugorowania gruntowych ornych w wysokości około 8 - 10 tys. zł za ha.                                                                                                                      

3. Podjąć ponownie działania mające na celu objęcie pomocą suszową również rolników, których straty wyniosły poniżej 30% w ramach pomocy de minimis.                                                      

4. Podjąć działania w zakresie przepisów  dotyczących rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Zmiany przepisów powinny dotyczyć przede wszystkim dofinansowywania, ubezpieczenia i utylizacji dla rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Działy te, w tym obejmujące produkcją drobiu, od 2015 roku są wykluczone z dopłat do zwierząt, co jest krzywdzące w porównaniu do hodowców trzody chlewnej oraz bydła. W kwestii utylizacji padłych zwierząt to na rolników spada obowiązek pokrycia kosztów – w przypadku trzody chlewnej i bydła koszty te finansowane są z ARiMR. Kolejny krzywdzący przepis to zwrot akcyzy za paliwo przyznawany za produkcję zwierzęcą, ale nie dotyczy to hodowców drobiu.   

5. Podjąć działania w celu  zniesienia obowiązku płacenia składek zdrowotnych przez rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

6. Podjąć działania mające na celu poprawę wizerunku rolników w mediach w kontekście protestów.

      

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektów aktów prawnych  w sprawie:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie ekoschematów;

- poselskiego projektu ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa;

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810;

- ustawy o spółdzielniach rolników;

- ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw;

- poselskiego projektu ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa;

-ustawy o ochronie zwierząt;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych; 

 

Posiedzenia Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W omawianym okresie odbyło się 10  posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ  (w dniu 1.03.2024r. powiatu rawskiego, w dniu 6.03.2024r. powiatu poddębickiego w dniu 11.03.2024r. powiatu brzezińskiego, w dniu 14.03.2024r. powiatu piotrkowskiego i wieruszowskiego, w dniu 15.03.2024r. powiatu sieradzkiego i tomaszowskiego w dniu 19.03.2024r. powiatu bełchatowskiego i zgierskiego, w dniu 25.03.2024r. podczas których  członkowie Rady Powiatowej omówili m.in.  trudną sytuację   w rolnictwie, podjęli wnioski, które zostały przekazane do rozpatrzenia i dalszej realizacji  Zarządowi  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Przedstawiciele instytucji sektora rolnego obecni na posiedzeniach przedstawili najważniejsze informacje  dla producentów rolnych.

                                  

Targi, konferencje, spotkania,

W dniach 8-10 marca 2024 r. w Kielcach odbyły się XXIX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH.  W targach wzięli udział rolnicy z województwa łódzkiego. Dziękujemy Świętokrzyskiej Izbie  Rolniczej za otrzymane bezpłatne bilety na Targi dla rolników.  

W dniu 11 marca 2024r. Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski, a jednocześnie Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego został powołany na Doradcę Ministra Obrony Narodowej do spraw współpracy z samorządem terytorialnym przez Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.

W dniu 27  marca 2024r. w sali konferencyjnej IRWŁ w Łodzi odbyło się szkolenie pracowników IRWŁ z zakresu wypełniania wniosków obszarowych na rok 2024r. Szkolenie przeprowadził przedstawiciel ARiMR OR w Łodzi.

Z inicjatywy Rad Powiatowych IRWŁ odbyło się 7 szkoleń rolników na terenie województwa łódzkiego (w Poddębicach, Domaniewicach, Masłowicach, Drużbicach, Błaszkach, Zelowie, Rudzie) w zakresie stosowania środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.

Inna działalność IRWŁ

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ.

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                                              

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl  oraz na FB www.facebook.com/?locale=pl_PL.