Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc czerwiec 2021r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

 

W dniu 8 czerwca 2021 r. Zarząd IRWŁ skierował pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR w sprawie cen minimalnych owoców miękkich. Do Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego dochodzą sygnały od rolników- producentów owoców miękkich, iż zakłady przetwórcze informują, że nie mają potrzeby kupować w tym roku wiśni, ponieważ posiadają duże zapasy z poprzedniego roku. Wstępne kalkulacje mówią o 1 zł/kg za owoce do tłoczenia i 1,25 zł/kg za owoce do mrożenia. Podobna sytuacja dotyczy czarnej porzeczki  i agrestu. Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wnioskuje o podjęcie działań ww. temacie oraz wprowadzenie ceny minimalnej na owoce. 

 

W dniu 10 czerwca 2021r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza z wnioskiem członków Rady Powiatowej IRWŁ  w Powiecie Łódzkim-Wschodnim. W związku z informacją ukazaną na stronie internetowej ARiMR o możliwości składania przez rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. wniosków o pomoc finansową  w terminie od 7 czerwca do 30 czerwca 2021r. Rada Powiatowa prosi o podjęcie działań mających na celu zmianę przepisów odnoszące się do kryterium średniej rocznej produkcji rolnej. Zgodnie z przepisami wymóg, aby wartość strat w uprawach kształtowała się na poziomie powyżej 30% średniej rocznej produkcji pozbawia pomocy gospodarstwa zajmujące się hodowlą zwierząt.

 

W dniu 17 czerwca 2021r.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego popierając wnioski zgłoszone przez członków Rady Powiatowej IRWŁ w Opocznie oraz członków Rady Powiatowej IRWŁ w Poddębicach skierował  pismo do Prezesa KRIR  o rozpatrzenie i dalszą realizację wniosków.

Pierwszy wniosek dotyczy podjęcia działań majacy na celu szybszy zwrot faktur przy korzystaniu z programu wapnowania (po doręczeniu oryginału faktury zasadne jest aby pracownicy WFOŚiGW robili ksero  faktury a orginał   faktury  oddali  rolnikowi, by nie miał problemów przy ewentualnej kontroli skarbowej). Drugi wniosek dotyczy przeniesienia  spółek wodnych pod zarządzanie  gmin co przyczyni się do bardziej wnikliwej analizy sytuacji wodnej w danym regionie oraz przyśpieszy  prace związane z poprawą sytuacji gospodarki wodnej w danym terenie. Obecnie nadzór nad spółkami prowadzi starostwo powiatowe, które  w obrębie nadzoru ma kilkanaście spółek  z różnych gmin na obszarze całego powiatu, co daje szerszy ale nie koniecznie dokładniejszy obraz działania infrastruktury melioracyjnej. Dlatego zasadnym byłoby przejęcie nadzoru  spółek wodnych  przez  gminy. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

-rozporządzenia MRiRW w sprawie statutu Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt;     
 - rządowego projektu ustawy o gatunkach obcych;   
- poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego;

Posiedzenia Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

 

W dniu  1 czerwca 2021 r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi  odbyło się posiedzenie  Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie komisji zapoznali się  z projektem budżetu i założeniami planu finansowego na rok 2021 oraz wydali opinię  w sprawie projektu budżetu i założeń planu finansowego na rok 2021.

IV/VI Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w miesiącu czerwcu było IV w VI kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, które  odbyło się w dniu 15 czerwca 2021 roku w  budynku Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi na ulicy Beskidzkiej nr 124, w sali konferencyjnej. W posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego uczestniczyli Przewodniczący i Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, Wiceprezes IRWŁ Andrzej Komala, Członkowie Zarządu: Ewa Bednarek, Adam Michaś, Jacek Ossowicz oraz zaproszeni goście. Na Walne Zgromadzenie IRWŁ przybyli: Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego i Delegat IRWŁ, Maciej Kokotek - Dyrektor Łódzkiego Domu Biznesu oraz przedstawiciele firm: Prezes Advisou - Mariusz Szklarek, ATV TEAM – Łódź – Michał Sitkiewicz. Walne Zgromadzenie IRWŁ otworzył Wiceprezes IRWŁ Andrzej Komala. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawił Walnemu Zgromadzeniu IRWŁ informacje dotyczące bieżących problemów w polskim rolnictwie oraz problemów jake napotyka Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przedstawiciele rolników województwa łódzkiego w czasie kilkugodzinnej debaty omówili tematykę związaną z rolnictwem naszego regionu, ale także z rolnictwem Polski. 

Wnioski podjęte przez członków Walnego  Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zostały przesłane w dniu 16 czerwca 2021 roku do Prezesa KRIR – Wiktora Szmulewicza w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

  1. Podjąć działania mające na celu redukcję liczby ptactwa dzikiego, które wyrządzają duże szkody w zasiewach zbóż, kukurydzy, warzyw, soi, roślin bobowatych oraz stanowią zagrożenie epidemiczne ponieważ mogą przenosić  choroby w tym wirusa ptasiej grypy.
  2. Podjąć działania mające na celu zwiększenie odstrzału sanitarnego dzików, gdyż  powodują duże straty w rolnictwie a odszkodowania nie są adekwatne do poniesionych strat oraz podjąć działania aby wypłatę odszkodowań za straty  w rolnictwie przejął skarb państwa.
  3. Podjąć działania w celu oszacowania szkód w środkach trwałych powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych  tj. niskich temperatur w okresie zimowym, które spowodowały przemarznięcia drzew owocowych.
  4. Podjąć działania mające na celu opracowanie odpowiedniego systemu powszechnych i obowiązkowych ubezpieczeń w rolnictwie. Obecnie system dotowanych ubezpieczeń dopuszcza objęcie ochroną  niewielkiej liczby gospodarstw i rolnicy bardzo często nie ubezpieczają upraw z powodu niewystraczającej kwoty dotacji z MRiRW, a ceny ubezpieczeń komercyjnych upraw są wysokie (zwłaszcza w sektorze sadowniczym – brak możliwości zawarcia umów w bieżącym roku). Przy założeniu, że ubezpieczenia będą powszechne i obowiązkowe składki będą niższa a rekompensaty za starty spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi pozwolą rolnikom na zapewnienie ciągłości działania ich gospodarstw.
  5. Podjąć działania mające na celu przekazanie  gruntów odrolnionych pod zabudowę przemysłową w dzierżawę rolnikom, do momentu fizycznego zagospodarowania terenu (grunty nie są prywatne). Powyższe grunty są odłogowane w większości dobrej klasy bonitacyjnej a instytucje typu strefy ekonomiczne i inne podmioty nie są zainteresowane współpracą z rolnikami w sprawie ewentualnych dzierżaw.
  6. Podjąć działania mające na celu zorganizowanie szkoleń dla rolników  na temat azotanów i  fosforanów oraz ilości produkcji obornika przeliczając na jedną sztukę zwierząt w gospodarstwie.
  7. Podjąć działania mające na celu opublikowanie  szeregu informacji na temat dobrostanu  zwierząt.
  8. Podjąć działania mające na celu opracowanie  informacji na temat kontroli  w gospodarstwach rolnych i jak się do nich przygotować.
  9. Podjąć działania w sprawie przekazania środków na pokrywanie kosztów badania prób ziemniaka. Obecnie koszt jednej próby wynosi 110 zł. Próbę pobiera się do 25 ton i obejmuje każdą odmianę oddzielnie. Z powodu pandemii COVID-19 na rynku owoców i warzyw była i jest bardzo trudna sytuacja, gdyż jest znacznie mniejszy popyt i rolnicy nie mają gdzie sprzedawać swoich towarów, a jeśli już znajdą nabywców to oferowana cena jest znacznie poniżej kosztów produkcji. Rolnicy cały czas odczuwają ekonomiczne skutki pandemii i po prostu ich nie stać, żeby przez 3 lata badać ziemniaki. Dzięki dopłacie  rolnicy chętniej przystąpią do badań, a co za tym idzie po uzyskaniu dla  gospodarstwa statusu: miejsca produkcji wolnego od bakterii Cms, będzie ułatwiona swobodna sprzedaż ziemniaka przez polskiego rolnika do krajów Unii Europejskiej.
  10.  Podjąć działania mające na celu równe traktowanie hodowców drobiu w otrzymaniu dofinansowania w ramach nowego PROW-u. Działy specjalne nie mogą korzystać z PROW-u.  Brak dopłat do gęsi- użytki zielone.    
  11. Podjąć działania mające na celu przywrócenie starych terenów ONW.
  12. Podjąć działania mające na celu stworzenie nowego sytemu monitorowania suszy.
  13. Podjąć działania mające na celu uszanowanie i przystosowanie się nowych mieszkańców wsi do specyfiki pracy gospodarstw rolnych.
  14. Podjąć działania mające na celu zorganizowanie szkolenia i spotkania członków Walnego Zgromadzenia IRWŁ z Zarządem KRIR w Parzniewie.

W czasie obrad, Walne Zgromadzenie IRWŁ udzieliło absolutorium Zarządowi IRWŁ  w składzie: Bronisław Węglewski – Prezes IRWŁ, Andrzej Komala – Wiceprezes IRWŁ, Członkowie Zarządu: Ewa Bednarek, Adam Michaś, Jacek Ossowicz. Członkowie IV/VI Walnego Zgromadzenia IRWŁ podjęli następujące uchwały:

Nr 1/VI/VI/2021   w sprawie : zatwierdzenia sprawozdania  Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  z działalności statutowej za rok 2020. Nr 2/VI/VI/2021   w sprawie:  zatwierdzenia sprawozdania  Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego   z działalności   finansowej za rok  2020. Nr 3/VI/VI/2021  w sprawie:  zatwierdzenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z działalności za rok 2020.  Nr 4/VI/VI/2021 w sprawie udzielenia absolutorium dla  Zarządu Izby   Rolniczej Województwa Łódzkiego.  Nr 5/VI/VI/2021  w sprawie: uchwalenia budżetu  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na rok 2021.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W miesiącu czerwcu 2021  odbyło się 13  posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 2.06.2021r. – powiat poddębicki; w dniu 7.06.2021 – powiat łaski; w dniu 8.06.2021 – powiat brzeziński; w dniu 11.06.2021 – powiat piotrkowski i opoczyński; w dniu 14.06.2021r. – powiat pajęczański; w dniu 18.06.2021 powiat wieluński i bełchatowski). Delegaci rozmawiali na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie a przedstawiciele instytucji okołorolniczych przekazali najistotniejsze informacje dla rolników. Ponadto  w dniu 11.06.2021 odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Bełchatowie na terenie COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie. W dniu 23.06.2021r.  odbyły się  wyjazdowe Rady Powiatowe powiatu zgierskiego, łódzkiego-wschodniego, kutnowskiego i łęczyckiego na terenie Stacji Doświadczalnej w Lućmierzu. Delegaci zwiedzili poletka doświadczalne oraz zapoznali się z wykazem odmian zbóż zalecanych do uprawy w województwie łódzkim w 2021 roku.  

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 20 czerwca 2021 r. w Gnieźnie przedstawiciele IRWŁ (Roman Wodzyński – Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu oraz Magdalena Studzińska – pracownik Biura Powiatowego IRWŁ)  uczestniczyli w Jubileuszu 125 – lecia Izb Rolniczych na ziemiach polskich oraz 25-lecia Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

W dniu 24.06.2021 r. w siedzibie KRUS OR w Łodzi odbyło się podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ Bezpiecznie na wsi mamy-od 30 lat z KRUS” – etap wojewódzki. Mimo pandemii, na terenie województwa łódzkiego w konkursie wzięło udział 2441 uczniów ze 184 szkół podstawowych. Wśród fundatorów nagród była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (ufundowała nagrodę za zajęcie V miejsca dla Fabiana  Mularczyka – ucznia klasy I PSP w Przedborzu oraz za zajęcie V miejsca dla Mai Gorzoń – uczennicy klasy VII SP w Sulmierzycach).

W dniach 29-30 czerwca 2021 r. członkowie Rad Powiatowych IRWŁ uczestniczyli     w Wojewódzkich Dniach Pola, które odbyły się na poletkach demonstracyjnych przy siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach.

Wystąpienie  ogniska ASF w powiecie wieruszowskim tzw. zagłębia produkcji  trzody chlewnej wywołało wiele obaw wśród rolników- producentów trzody chlewnej.  W związku z tym w dniu  w dniu 30 czerwca 2021r. w sali OSP w Łubnicach  odbyło się spotkanie rolników- hodowców trzody chlewnej z przedstawicielami Inspekcji Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych  z  zaistniałą sytuacją. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ – Jerzy Karsznia. W spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – dr Ewa Lech, Powiatowy Lekarz Weterynarii - Leszek Przewłocki , Wójt Gminy Łubnice – Michał Pazek oraz Dyrektor Biura IRWŁ – Jerzy Kuzański.

 

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest  lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz wniosków      o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie .

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik                       
„W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                          

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl