IRWŁ do Wojewody Łódzkiego w związku z wystąpieniem ASF

W wyniku wykrycia ognisk ASF w województwie łódzkim należało zutylizować 6608 sztuk trzody chlewnej znajdującej się w promieniu 1 km od ogniska. Jest to ogromna strata dla rolników jak również dla gospodarki a szczególnie dla budżetu.

W związku z tym ponownie wnioskuję o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików na terenie województwa łódzkiego a szczególnie w strefach zagrożeń aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

W związku z ograniczeniami spowodowanymi wprowadzeniem stref i ograniczenia możliwości obrotu zwierzętami wnoszę o uruchomienie skupu interwencyjnego   z przeznaczeniem wieprzowiny na rezerwy państwowe.

Jednocześnie wnoszę  o wzmocnienie kadrowe i finansowe służb weterynaryjnych szczególnie w rejonach o dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej.

W ostatnim czasie nad terenem województwa łódzkiego przeszły nawałnice połączone z lokalnymi trąbami powietrznymi, które spowodowały uszkodzenia budynków mieszkalnych i gospodarskich oraz dużych strat w uprawach rolnych. W związku z tą trudną sytuacją proszę Pana Wojewodę o podjęcie działań mających na celu minimalizację tych strat przez poszkodowanych rolników.

Do Biura IRWŁ docierają sygnały od rolników z województwa łódzkiego  o trudnościach w zakupie nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych. Obecnie ceny nawozów znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego np. 1 tona fosforanu amonuw 2020 r. kosztowała 1.800,00 zł  to obecnie trzeba zapłacić 2.900,00 zł. Polska jest dużym producentem nawozów dlatego trudności w zaopatrzeniu polskiego rynku są dla rolników niezrozumiałe.  W związku z tym proszę o podjęcie działań interwencyjnych w tej sprawie.