IX Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie

30 listopada 2017 r. w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbył się finał wojewódzki IX Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie pracy w rolnictwie dla uczniów kształcących się w zawodach rolniczych w szkołach ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Patronat medialny objął miesięcznik RADA oraz W NOWEJ ROLI. Głównymi organizatorami konkursu byli: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. W gronie głównych organizatorów finału było również Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi.

Od początku istnienia konkursu, organizatorzy postawili przed sobą sześć podstawowych celów, które konkurs powinien pełnić:

• podniesienie poziomu wiedzy i stopnia wrażliwości młodzieży na zagrożenia wypadkowe występujące w rodzinnych gospodarstwach rolnych,
  • kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie,
  • szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród młodych rolników,
  • rozwijanie zainteresowań uczniów,
  • promowanie najlepszych uczniów oraz szkół rolniczych w środowisku oświatowym i społeczności lokalnej,
  • promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o bhp.

Do finału przystąpiło 30 uczestników, uczniów 15 szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego wyłonionych w kwalifikacjach szkolnych, w których wzięło udział 380 uczniów z 15 szkół o profilu rolniczym. Finał konkursu składał się z dwóch etapów: testu pisemnego i części ustnej. Test rozwiązywany przez uczestników zawierał 30 pytań. Do części ustnej zakwalifikowało się 10 uczniów. Każdy z nich odpowiadał na pytania wylosowane w zestawie. O kolejności miejsc zadecydowała liczba punktów uzyskanych w teście oraz etapie ustnym.

Po dwóch etapach finału, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

szkoła

10.

Rafał Cudak

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi

Fundatorami nagród byli: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Oddział Terenowy Krajowej Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Łodzi i Łódzki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Jarosław Leśniak – Duszpasterz Rolników Archidiecezji Łódzkiej.

Wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau ufundował 3 puchary dla szkół, które wprowadziły do finału wojewódzkiego największą liczbę uczestników. Były to: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobryszycach, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czarnocinie i Zespół Szkół nr 1 w Bratoszewicach.

Mamy nadzieję, że formuła konkursu, a także nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów zachęcą jak największą liczbę uczniów szkół rolniczych do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu. Dzięki temu również poziom wiedzy na temat zasad bhp w rolnictwie będzie coraz wyższy.

Przemysław Kraska