Lokalne Partnerstwa ds. Wody - spotkanie w Orłowie gmina Bedlno

W dniu 4  września 2020 roku   w miejscowości Orłów Kolonia w  gminie  Bedlno  w powiecie kutnowskim odbyło się drugie spotkanie programu pilotażowego "Lokalne Partnerstwa ds. Wody" (LPW) .

Pani Ewa Kłosińska - kierownika Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przywitała zaproszonych gości.

W spotkaniu udział wzięli : Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Kutnie, Urząd Gminy i Miasta Kutno, oraz Urzędy Gmin z powiatu kutnowskiego. Obecni również byli przedstawiciele Regionalnego  Zarządu Gospodarki Wodnej w Łowiczu, oraz Włocławku,  Nadzoru Wodnego w Kutnie, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi  oraz  przedstawiciele dziewięciu Spółek Wodnych działających na terenie powiatu kutnowskiego

Następnie  wszyscy uczestnicy spotkania pojechali w teren, do jazu Orłów na rzece Moszczenica. Lech Kazimierski - Kierownik Nadzoru Wodnego w Kutnie przedstawił  historię  budowy  obiektu oraz  sposób działania i konserwacji jazu.

Po powrocie Barbara Miszkiewicz  ze Starostwa Powiatowego w Kutnie przekazała informację na temat pozyskiwania funduszy przez Spółki wodne, planowanych  zmianach  w prawie wodnym oraz wyjaśniła wiele kwestii związanych z pozwoleniami i zgłoszeniami wodnoprawnymi.

Waldemar Kuta - Dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku, oraz Krzysztof Kołodziejczyk- Dyrektor Zarządu Zlewni w Łowiczu odpowiadali na zadawane pytania w kwestiach dotyczących gospodarowania wodami. Zadeklarowali chęć pomocy przy organizacji spotkań LPW.

Na koniec spotkania  Pan Damian Bujała  Kierownik Spółki Wodnej w Bedlnie zaprezentował jej działalność. Założona w 1984 roku spółka funkcjonująca bardzo prężnie, która wygrywa liczne przetargi oraz świadczy usługi wodno-kanalizacyjne.

Z ramienia Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego uczestniczyli : Włodzimierz Jaworski- Przewodniczący  IRWŁ w Kutnie, Delegaci IRWŁ w Kutnie:  Konrad Olejniczak, Robert Pawlikowski oraz pracownik Biura Powiatowego IRWŁ w Kutnie – Magdalena Studzińska.