O ASF rozmawiali w Wieluniu

Dnia 5 lipca 2021r. w Wieluniu odbyło się Nadzwyczajne Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii – Pana Grzegorza Łuczaka, Posła na Sejm – Pana Pawła Rychlika, Dyrektora Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Pana Jerzego Kuzańskiego a także hodowców trzody chlewnej z terenu powiatu wieluńskiego.  Głównym tematem był Afrykański Pomór Świń, który niestety dotarł na teren sąsiedniego  powiatu wieruszowskiego. Choroba ta, budzi wiele obaw ze strony rolników. Chodzi tutaj przede wszystkim  o kwestie związane ze skupem świń, cenę za skup a także sprzedaż zbóż, ponieważ  już teraz pojawia się problem,      a w niedalekiej przyszłości ruszają żniwa.  Jak poinformował Pan Grzegorz Łuczak, od 5 czerwca 2021r. na mocy decyzji Komisji Europejskiej, powiat wieluński znalazł się w strefie niebieskiej. Dla rolników wiąże się to z pewnymi utrudnieniami. W momencie sprzedaży trzody chlewnej będą musieli spełnić kilka wytycznych  i uzyskać pozwolenie Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pan Grzegorz Łuczak zaprezentował także, jak będzie wyglądało przemieszczanie świń na obszarach objętych ograniczeniami. Producenci trzody chlewnej mieli wiele pytań i wątpliwości, które ciężko rozwiać w ciągu jednego spotkania.          W miarę możliwości  i potrzeb będą organizowane kolejne spotkania z rolnikami. Wszystkich uwag i pytań wysłuchał Poseł na Sejm – Pan Paweł Rychlik, który obiecał , że zostaną one przez niego przedstawione na najbliższym spotkaniu        z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Panem  Grzegorzem Pudą.

W trakcie posiedzenia zostały wypracowane przez Radę Powiatową IRWŁ   w Powiecie Wieluńskim następujące wnioski:

1. Wystąpić do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o zwiększenie odstrzału sanitarnego dzików, ze względu na pojawienie się choroby ASF w terenie.
  2. Podanie dokładnego terminu wypłaty odszkodowania przez służby weterynaryjne w przypadku wybicia zwierząt w strefach z ASF.
  3. Wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie skupu interwencyjnego trzody chlewnej z terenów graniczącychz obszarami zagrożonymi ASF.
  4. Wnosimy o zmianę Ustawy o Izbach Rolniczych, aby opinie i wnioski izb rolniczych były obligatoryjne przy podejmowaniu decyzji wyższego szczebla.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów Wiejskich i obsługi RP