Pismo IRWŁ do Wiceministra Michała Kołodziejczaka ws. wniosku RPIRWŁ Powiatu Sieradzkiego

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, popierając wniosek Rady Powiatowej IRWŁ powiatu sieradzkiego, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego skierował pismo do wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka z prośbą o podjęcie działań w Unii Europejskiej mających na celu zmianę przepisów ułatwiających przemieszczanie ziemniaków towarowych. Polska jest członkiem UE od prawie 20 lat a nadal funkcjonują przepisy, które zabraniają swobodnego przemieszczania (sprzedaży) ziemniaków towarowych do innych krajów UE.

Do Polski można przemieszczać ziemniaki z innych krajów UE bez żadnej dodatkowej kontroli i paszportu ziemniaka. Natomiast, żeby przemieścić ziemniaki towarowe do krajów UE, Polski rolnik,  musi przejść całą procedurę kontrolną w PIORiN, między innymi wyposażyć jednostkowe opakowanie ziemniaków w paszport. Obowiązujące przepisy powodują, że Polski rolnik produkujący ziemniaki towarowe jest niekonkurencyjny i stawiają go w gorszej pozycji na wspólnotowym rynku UE.

W przypadku ziemniaków wczesnych przez całą procedurę kontrolną w PIORiN rolnik nie ma szans na sprzedaż ziemniaków jadalnych z powodu zbyt długiego okresu czasu poświęconego na badania laboratoryjne. Ziemniaki po wykopaniu muszą się znaleźć w sklepie np. na Litwie czy na Węgrzech w ciągu 24 godzin, a badanie kontrolne ziemniaków w PIORiN trwa minimum 72 godz. Jeśli nie będzie zmian przepisów ułatwiających przemieszczanie ziemniaków jadalnych to co roku powierzchnia upraw ziemniaków jadalnych będzie się zmniejszać ze względu na małą opłacalność produkcji.

Wobec powyższego proszę o pomoc w walce o dobrobyt Polskich rolników i ułatwienia swobodnego przemieszczania ziemniaków w ramach wspólnego rynku UE.