POSIEDZENIE  RADY  POWIATOWEJ  IRWŁ  POWIATU  PIOTRKOWSKIEGO

W dniu 12 stycznia 2018r. w restauracji GulJana odbyło się noworoczne posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ  Powiatu Piotrkowskiego wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych ”TUW” Oddział w Piotrkowie Tryb. Przewodniczący  Rady  Tomasz Kowalski  przywitał zgromadzonych członków rady oraz wszystkich zaproszonych gości. Następnie przedstawił sprawozdanie z prac powiatowej izby rolniczej oraz  szczegółowy zarys działania samorządów rolniczych  ziemi piotrkowskiej dotyczącej nowych ognisk choroby trzody chlewnej –wirusa  Afrykańskiego Pomoru Świń  (ASF) .Ten niebezpieczny wirus, którego nosicielami  są m.in. dziki jest zagrożeniem ekonomicznym  dla naszego powiatu, ponieważ co 20sztuka świń produkowana w Polsce pochodzi właśnie z naszych terenów. Przewodniczący przedstawił listę oczekiwań rolników i samorządowców ziemi piotrkowskiej dot.ASF.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Piotr Wojtysiak – Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego, Mariusz Cheba –Członek Zarządu IRWŁ , Piotr Kociołek – Prezes Zarządu „Sam Rol” , Paweł Śpiewak – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Tryb., Katarzyna Białek-Traut  - Dyrektor Oddziału TUW w Piotrkowie Tryb., Anna Pietraszko – Kierownik BP ARiMR w Piotrkowie Tryb., Katarzyna Miśkiewicz – Kierownik KRUS w Piotrkowie Tryb. , Przemysław Majchrowski – Dyrektor SDOO w Sulejowie, Marian Jurek – Dyrektor ŁODR w Piotrkowie Tryb. , Józef Greger – Kierownik PIORiN w Piotrkowie Tryb. Zaproszeni goście omówili sprawozdawczo działania poszczególnych instytucji.  Mariusz Cheba członek Zarządu IRWŁ  przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu IRWŁ oraz postulaty jakie przyjął zarząd odnośnie ASF. Poinformował również  o planowanej budowie budynku administracyjno-szkoleniowego Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego na ulicy Zjazdowej w Łodzi.  Piotr Wojtysiak Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego przedstawił stanowisko Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim w sprawie zagrożenia wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Omówił działania  Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie zapobiegania i w zakresie zwalczania ASF oraz redukcji  pogłowia dzików w naszym rejonie.  Paweł Śpiewak Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Piotrkowie Tryb. podkreślił, iż bioasekuracja, maty z środkiem dezynfekcyjnym, ogrodzenia  są niezbędne w gospodarstwie rolnym, aby zminimalizować przedostanie się tak groźnego wirusa na teren gospodarstwa. Poinformował o liczebnym odstrzale sanitarnym, ziemskim i redukcyjnym pogłowia dzika na naszych terenach oraz nadmienił, że w powiecie piotrkowskim jest 7060 stad świń, które obrazuje skalę zagrożenia produkcji trzody chlewnej.  Katarzyna Białek-Traut  Dyrektor  Oddziału TUW”TUW” w Piotrkowie Tryb. przedstawiła i omówiła rodzaje ubezpieczeń dla rolników, zarówno tych dobrowolnych jak i również obowiązkowych. Przedstawiła korzyści jakie rolnik pozyska zawierając ubezpieczenia pakietowe – „Pakiet Super Rolnik” oraz opowiedziała o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą z MRiRW. Anna Pietraszko Kierownik ARiMR w Piotrkowie Tryb. omówiła na jakie działania w tym roku będzie nabór z PROW 2014-2020 jak i również o elektronicznej formie składania wniosków o dopłaty bezpośredniej e-wniosek  oraz  o wnioskach dopłat do materiału siewnego.

Elżbieta Komar

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej