Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Kutnowskiego

W dniu 19 czerwca 2023  roku  odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście: Pani Danuta Dobiegała –  Urząd Gminy Kutno, Pan Radosław Trawczyński – BP ARiMR w Kutnie, Pani Ewa Bednarek-  z Zarządu IRWŁ w Łodzi.

Pan Radosław Trawczyński z Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie poinformował  na temat ostatecznych zmian w zasadach  przyznawania dopłat do sprzedanego zboża i nawozów.   Uruchomione zostały przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabory wniosków na dopłaty do zboża sprzedanego od 14 kwietnia do 30 czerwca oraz nabory wniosków na dopłaty do nawozów. Rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą ziarno między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. Wnioski można składać do 31 lipca 2023 r. Dodano, że jest to dofinansowanie dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Wyjaśniono, że o pomoc mogą się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Zaznaczono, że nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR. Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.  ARiMR poinformowała także, że od 12 czerwca do 14 lipca 2023 roku można składać wnioski o przyznanie dopłat do zakupu nawozów. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji. Pomoc przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r.

Pani Danuta Dobiegała, Urząd Gminy Kutno przedstawiła przybyłym delegatom plan zagospodarowania przestrzennego na terenie gminy Kutno        na  terenie obrębów: Gołębiew, Woźniaków, Leszczynek, Piwki.

Przedmiotowe grunty, stosownie do ustaleń projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów Gołębiew, Woźniaków, Leszczynek i Piwki przeznaczone będą pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub usług (MN-U), tereny usług (U), teren usług lub produkcji (U-P), tereny elektroenergetyki (IE).

Delegaci IRWŁ w Kutnie rozmawiali  o kończącej się kadencji Izby Rolniczej i wyborach do Izb Rolniczych.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich