Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Opoczyńskiego

W dniu 30.06.2023 w Świetlicy Wiejskiej w Dębie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego powiatu opoczyńskiego. Wśród zaproszonych gości byli: Pan Robert Telus- Minister Rolnictwa, Janusz Ciesielski – Dyrektor KOWR, Elżbieta Stępień – Kierownik Oddziału WIORiN w Opocznie, Paweł Śpiewak- Powiatowy Lekarz Weterynarii, Rafał Wereszczaka Kierownik PT KRUS w Opocznie, Michał Białek- Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Opocznie, Emilia Koźmińska Naczelnik Płatności Obszarowych, Tomasz Kopera- Dyrektor ŁODR Bratoszewice.

Przewodniczący Marian Kacprzak podsumował minioną kadencję w kilku zdaniach.

„Dobiega końca nasza kadencja, więc czas na krótkie podsumowanie. Patrząc na miniony czas zawsze wsłuchiwaliśmy się w głosy rolników, ich problemy. Sami też jesteśmy rolnikami, więc wiemy jaka to ciężka praca, ile wymaga trudu i poświęcenia. W minionej kadencji złożyliśmy wiele wniosków, które dotyczyły bieżących problemów z jakimi się borykają rolnicy z naszych terenów. Jesteśmy świadomi, iż jako Rada Powiatowa znajdujemy się na dole drabiny, tuż przy rolnikach, ale wierzymy, że dzięki Nam głos rolnika może trafić na wyższe szczeble. Jako członkowie Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Opocznie uczestniczyliśmy w komisjach szacujących szkody. Wiele razy podejmowaliśmy temat zwierzyny leśnej, która wyrządza wiele szkód rolnikom, podejmowaliśmy temat odszkodowań czy odstrzałów. Zgłaszaliśmy wnioski o podjęcie działań w sprawie suszy, wzrostu cen nawozów czy paliwa. Poruszaliśmy temat przejścia rolników na emeryturę, kwot emerytury rolniczej, odralnialiśmy grunty i wiele innych tematów, których nie sposób wymienić w krótkim podsumowaniu.

Nigdy nie były nam obojętne losy naszych rolników. Ludzie mają do nas zaufanie i świadczy o tym chociażby liczba korzystających rolników z naszego biura. Pomoc w wypełnianiu wniosków suszowych, nawozowych, wniosków do materiału siewnego czy choćby wypełnianie wniosków obszarowych w tym roku, aż 270 rolników zgłosiło się do nas po pomoc. Wypełniamy wnioski do sprzedaży zboża, rejestrujemy zwierzęta. Fakt, że rolnicy przychodzą do naszego biura świadczy o dużym zaufaniu za co dziękujemy.”

Sylwia Wosek

Biuro Powiatowej IRWŁ w Opocznie