Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Radomszczańskiego

W dniu 25.03.2024r odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Delegatów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Radomsku.

Na zaproszenie naszej Izby przybyli:

- Lek. Wet. Piotr Kunert – Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii
              w Radomsku

- Dariusz Kołodziejczyk – Kierownik ARiMR w Radomsku

- Marian Kacprzak - Członek Zarządu IRWŁ

Kierownik ARiMR w Radomsku Pan Dariusz Kołodziejczyk omówił bieżące działania którymi zajmuje się w chwili obecnej Biuro Powiatowe ARiMR w Radomsku m.in. wydawaniem decyzji w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych za  rok 2023r., wydawaniem decyzji w zakresie wniosków suszowych, działań związanych z obsługą ekoschematów – m.in. Dobrostan zwierząt. Poinformował również o nowych zasadach przyjmowania wniosków w zakresie płatności bezpośrednich na rok 2024r m.in. o zmianach dotyczących warunkowości, rezygnacji z niektórych oświadczeń w GAEC 7 i GAEC  czy eliminacji wymogu składania oświadczeń na rzecz prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.

Pan Piotr Kunert poinformował o aktualnych działaniach Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Radomsku. Wśród omawianych tematów poruszona została informacja o obowiązkowym szkoleniu dla rolników
z ograniczania stosowania antybiotyków w ekoschemacie- Dobrostan zwierząt. Od 2024r rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie płatności dobrostanowej za realizację praktyk podwyższających poziom utrzymania zwierząt są zobowiązani do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Lekarz weterynarii wspomniał  również o możliwości bezpłatnego przebadania mięsa w przypadku uboju na własny użytek. Poruszono również temat  kart leczenia zwierząt które powinny być u rolnika w przypadku kontroli przez Weterynarię .

Pan Marian Kacprzak przedstawił informacje nt. bieżących działań którymi zajmuje się Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego min. obecnej sytuacji w rolnictwie i składanych wnioskach przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego.

Pani Agnieszka Zaremba Przewodnicząca Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Radomsku przedstawiła sprawozdanie z pracy Biura  IRWŁ za okres od
1 stycznia do 25 marca 2024. Działania które były realizowane to min.

- rekrutacja i koordynacja wyjazdu dzieci z powiatu radomszczańskiego na zimowiska. Wyjazd dzieci dofinansowany został z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

- udział delegatów powiatu radomszczańskiego w protestach rolników organizowanych przez NSZZ Solidarność zarówno tych lokalnych jak również ogólnokrajowych

- informowanie i doradztwo w tematyce związanej z ogłaszanymi naborami przez ARIMR

- dystrybucja zaproszeń na Targi AgroTEch 2024 w Kielcach, bilety zostały przekazane wszystkim zainteresowanym rolnikom.

- zatwierdzenie rocznych planów łowieckich oraz inwentaryzacji zwierzyny na rok gospodarczy 2024/2025.

- udział w spotkaniach, seminariach i szkoleniach

- udział przedstawiciela IRWŁ Pana Mariusza Zasępy w Powiatowej Radzie Zatrudnienia.

Podczas spotkania Delegaci złożyli następujące Wnioski:

1. Wniosek o zwiększenie stawki dopłaty podstawowej przy dopłatach bezpośrednich

2. Wniosek o skrócenie wieku emerytalnego- wiek 60 lat ( zarówno dla kobiet i mężczyzn) i stażu pracy- 40 lat

3. Wniosek o zniesienie robienia zdjęć przez rolników – chodzi o płatność w ramach ekoschematów – Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji

4. Wniosek o możliwości świadczenia przez Lekarzy Powiatowych Weterynarii dyżurów podczas weekendu. Rolnicy mają problem z dodzwonieniem się do lekarzy w czasie weekendów, wolnych dni od pracy czy świąt.

Agnieszka Zaremba

Przewodnicząca Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Radomszczańskiego